Ostatnie dni Karnawału! Co działo się w Rio de Janeiro?

Kinga Dereniowska
12.02.2018 14:09
Brazylia - Karnawał w Rio de Janeiro

Brazylia - Karnawał w Rio de Janeiro (Brazylia - Karnawał w Rio de Janeiro)

Parada inaugurująca odbyła się na Sambodromie w Rio de Janeiro. W pierwszą noc karnawału w mieście rozbrzmiały rytmy samby i tysiące ludzi wyszły na ulice aby wziąć udział w najbardziej znanym na świecie brazylijskim święcie.

Jak wyglądała parada w Rio de Janeiro?

W tym roku naprawdę sporo osób wzięło udział w paradzie! Ciągnęła się ona aż na 700 metrów. A wydawałoby się, że praktycznie nie miała końca! Widzowie mieli okazję oglądać przepiękne, ruchome, barwne dekoracje posągów czy budowli. Na szczytach takich instalacji grała orkiestra oraz tańczyły tancerki w charakterystycznych, karnawałowych kostiumach. Parada musi zawsze wyglądać imponująco, przecież zjeżdżają się na nią setki tysięcy turystów z każdego zakątka świata.

Karnawał w Rio to nie tylko zabawa ale i rywalizacja szkół samby

Karnawał jest w Brazylii największym świętem, obchodzonym na cztery dni przez Popielcem (zwanym środą popielcową), który wyznacza pierwszy dzień wielkiego postu. Początki karnawału w Rio to XVII wiek.  Dopiero w XIX pojawiła się tradycja na organizowanie parad i przebieranie w specjalne stroje. Natomiast pierwszy konkurs szkół samby zorganizowano w 1932 roku. Obecnie parada szkół samby na Sambodromie jest jednym z najważniejszych części karnawału. Podczas zabawy karnawałowej  można uczestniczyć w ulicznych imprezach karnawałowych, a w tyvh bawią się w mieście miliony.

Brazylijskie władze rozdają uczestnikom zabawy prezerwatywy. Dlaczego?

W Brazylii jest ponad 800 tys. ludzi zarażonych wirusem HIV. Z tego powodu, władze prowadzą kampanię społeczną, która ma uświadomić osoby bawiące się podczas karnawału jak :ważne jest używanie prezerwatyw”. Może to ochronić przed potencjalnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.  Minister Zdrowia Ricardo Barros, poinformował, że na terenie całego kraju, zostanie rozdanych 100 mln prezerwatyw.

Do kiedy karnawał 2018?

W tym roku nie będziemy długo balować. Ostatnia karnawałowa noc już 13 lutego! Nie mamy więc wyjścia i ostatnie kilka nocy należy bardzo dobrze wykorzystać. Bo potem już tylko post! Pamiętajcie, słowo carnevale pochodzi z łaciny i oznacza "żegnaj mięso". 

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

POLECANE RADIA