Facebook wie o Tobie więcej, niż myślisz! Portal nie uznaje prywatności

Gabriela Polak
26.03.2018 14:08
Facebook/Pixabay.com

Facebook/Pixabay.com (Pixabay.com)

W ostatnim czasie coraz większa liczba osób zastanawia się, ile dokładnie wie o nich Facebook. Jak się jednak okazuje, wyrażenie zgody w trakcie zakładania konta nie jest jedynie niewinnym kliknięciem. Najpopularniejszy serwis na świecie może mieć bowiem dostęp nawet do kontaktów telefonicznych.

Dostęp do kontaktów telefonicznych w komórce osób posiadających konto na Facebook'u jest znacznie bardziej skomplikowane, niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Może to również - co ważne - mieć skutek u osób, które nie są i nigdy nie byli zarejestrowani w serwisie społecznościowym. 

Dane może przejrzeć każdy

Każdy, kto jest zalogowany na Facebook'u, może bez trudu uzyskać dostęp do wszystkich danych, które posiada o nim portal. Wystarczy przejść do ustawień, a następnie ustawień ogólnych konta oraz kliknąć w "pobierz moje dane". Po chwili (być może dłuższej) na adres e-mailowy przychodzi wiadomość z linkiem, w którym znajduje się folder. A w nim? Wszystkie informacje, a także dane, które Facebook zbiera od momentu zarejestrowania się zwykłego użytkownika. 

Co znajduje się w folderze?

Wśród danych znajdują się między innymi zdjęcia oraz filmy, a także posty, bądź... udostępniona muzyka ze Spotify sprzed kilku lat. Gorzej jest jednak w przypadku zakładki o nazwie "kontakty". Tam można znaleźć cała listę kontaktów, które posiadamy w telefonie. 

Wszystko za sprawą wyrażenia zgody na dostęp do numerów kontaktowych, e-maila i wielu innych. Zakładając konto, Facebook pyta o pozwolenie, a wówczas - najczęściej z przypadku i automatu - odpowiadamy twierdząco. 

Jak się okazuje, portal niejednokrotnie pyta też o zgodę na dostęp do kamery oraz aparatu fotograficznego. To sprawia więc, że serwis może bez trudu identyfikować twarzy wszystkich, którzy korzystają z Facebook'a na smartfonie i wyrazili niegdyś pozwolenie. Co ciekawe, portal społecznościowy wcale nie kryje się z tymi informacjami - bez trudu można uzyskać odpowiedź w dziale Q&A, gdzie zadawane są pytania na różne tematy dotyczące użytkowania serwisu.

Zobacz także

POLECANE RADIA