FIFA wprowadza meczowe powtórki. Będzie bardziej sprawiedliwie?

Gabriela Polak
05.03.2018 17:15

Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl

FIFA postanowiła pójść o krok dalej i wprowadzić w piłce nożnej powtórki wideo. Dzięki temu, kibice i sportowcy będą mieli poczucie większej sprawiedliwości, a decyzje meczowe nie będą już zależne tylko od sędziów. Momentem jednak przełomowym w zmianie mogą być Mistrzostwa Świata 2018, które organizować będzie Rosja.

Rada Międzynarodowego Związku Piłki Nożnej ustaliła, że FIFA będzie mogła używać technologię VAR (w skrócie Video Assistant Referee) na stałe. Oznacza to, że piłka nożna będzie bardziej sprawiedliwa, a powtórki wideo będą wyglądały podobnie, jak w siatkówce. 

Technologia VAR zostanie wprowadzona dzięki badaniom uniwersyteckim

Jak się okazuje, powtórki wideo zostały na stałe wprowadzone w piłce nożnej po tym, jak niezależne badania uniwersyteckie wykazały pozytywne efekty działania technologii VAR. Całkiem więc możliwe, że mistrzostwa świata w piłce nożnej rozgrywane w tym roku będą cieszyły się jeszcze większą popularnością, niż zwykle.

Technologia VAR, czyli piłka nożna i jej potknięcia

Powtórki wideo będą miały na celu między innymi uzyskanie lepszych odsłon danych momentów w przypadku między innymi nałożenia na zawodników kar, czerwonych kartek, uznania (bądź też nie) goli, a także w przypadku ukarania niewłaściwej osoby. Teoretycznie zatem pomoże to FIFA zapobiec błędom i zgrzytom. 

Mistrzostwa Świata 2018 rozstrzygnie VAR?

Technologia VAR, czyli meczowe powtórki były testowane w amerykańskiej "Major League Soccer". Jak się okazało, o wynikach jej meczów szybko decydowało wideo. Idąc więc tym tokiem, wszystko wskazuje na to, że Mistrzostwa Świata w piłce nożnej będą bardzie sprawiedliwe i o zwycięstwach lub porażkach zdecyduje VAR.

Mistrzostwa Świata rozpoczną się już za kilka miesięcy

W tym roku gospodarzem Mistrzostw Świata jest Rosja. Również i reprezentacja Polski w piłce nożnej będzie walczyć o finał. Pierwszy mecz z udziałem naszych zawodników odbędzie się dokładnie 19 czerwca, a wówczas po drugiej stronie boiska stanie reprezentacja Senegalu.

W 2. z kolei kolejce zmierzymy się z Kolumbijczykami, a następnie reprezentacja Polski w piłce nożnej stanie do walki o zwycięstwo (w ostatniej rundzie fazy grupowej) z reprezentacją Japonii.

Zobacz także

POLECANE RADIA