Lewitujący robot w kosmosie? IBM wyśle sztuczną inteligencję na orbitę

Gabriela Polak
05.03.2018 06:33
Lewitujący robot w kosmosie? IBM wyśle sztuczną inteligencję na orbitę/YouTube.com

Lewitujący robot w kosmosie? IBM wyśle sztuczną inteligencję na orbitę/YouTube.com (YouTube.com)

Choć w kosmosie w ostatnich latach zawitało wiele robotów, to jednak nie zagrzały one tam miejsca przez dłuższy czas. Miały one jedynie usprawnić pracę i ułatwić życie ludziom na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Teraz jednak IBM i Airbus wysyłają na orbitę wspólny projekt, lewitującego robota o nazwie CIMON.

CIMON zbudowany został z części wydrukowanych w drukarce 3D. Jest wyposażony w - jak sami twórcy przyznają - najbardziej zaawansowane systemy sztucznej inteligencji na świecie. Robot waży zaledwie pięć kilogramów, jednak najbardziej istotnym faktem jest to, że potrafi... lewitować. CIMON jest w stanie również rozpoznać głosy i twarze członków wyprawy kosmicznej, a przy okazji odbywa rozmowy i służy rozległą wiedzą.

 

Co więcej, robot - w chwili wystąpienia jakichkolwiek problemów - skontaktuje się z członkami załogi i przekaże mu informacje o zagrożeniu. Pomoże też je rozwiązać. Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej CIMON pojawi się w czerwcu i spędzi tam pięć miesięcy. 

Więcej o:
Zobacz także

POLECANE RADIA