Poznaniacy opracują technologię sterowania myślami. To science-fiction czy już rzeczywistość?

Gabriela Polak
02.03.2018 04:44
Poznaniacy opracują technologię sterowania myślami. To science-fiction czy rzeczywistość?/Pixabay.com

Poznaniacy opracują technologię sterowania myślami. To science-fiction czy rzeczywistość?/Pixabay.com (Pixabay.com)

Elon Musk, Mark Zuckerberg i wielu innych potwierdzają, że wkrótce ludzie, dzięki technologii połączenia mózgu z komputerem, nabędą możliwości i staną się "pół-robotami". Z projektem chcą zmierzyć się m.in. eksperci z Poznania i Warszawy.

Dzięki BCI, czyli interfejsowi komputera z mózgiem, ludzie będą na równi ze sztuczną inteligencją. Co więcej, technologia ta pozwoli uporać się z wieloma chorobami o podłożu neurologicznym - na przykład padaczką lub Alzhaimerem. 

W Poznaniu, w drugiej połowie kwietnia odbędzie się hackathon, do której zapisy już ruszyły. Uczestnicy będą mieli za zadanie wybrać siedem projektów oraz stworzyć prototyp pozwalający sterowań - za pomocą fal mózgowych - różnymi przedmiotami pokroju ortezy, lampy lub gier komputerowych. 

Konkurujący ze sobą nie będą jednak sami - dostaną wsparcie ze strony firmy Neuro Device i g.tec., Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Czas na wykonanie zadania? Dwadzieścia cztery godziny. Na zwycięzców czeka piętnaście tysięcy złotych. 

Zobacz także

POLECANE RADIA