Uważajcie na program uTorrent! Aplikacja ma poważne luki w systemie

Gabriela Polak
23.02.2018 13:00
Uważajcie na program uTorrent! Aplikacja ma poważne luki w systemie/Pixabay.com

Uważajcie na program uTorrent! Aplikacja ma poważne luki w systemie/Pixabay.com (Pixabay.com)

Eksperci Google Project Zero ostrzegają - torrenty i aplikacja uTorrent są bardzo niebezpieczne dla zwykłych użytkowników. Aplikacja zawiera poważne uchybienie, które pozwala przejąć kontrolę nad programem. Wystarczy bowiem do tego jedynie odwiedzić stronę z przygotowanym kodem. To doskonała okazja dla przestępców internetowych, którzy mogą bez trudu - dzięki uTorrent - pobrać na komputer użytkowników złośliwy kod.

Jak opisują eksperci Google, kod pobrany na komputer ofiar uruchomi się automatycznie w momencie kolejnego uruchomienia programu uTorrent. Dzięki temu, hakerzy mają dostęp do plików internautów oraz historii ich pobierania.

BitTorrent uspokaja - najnowsze aktualizacje będą bezpieczniejsze

Przedstawiciele BitTorrent tworzącego torrenty zapewniają, że już wkrótce będzie można pobrać najnowsze wersje programu uTorrent. Te wersje jednak mają być bezpieczne, a luka w bezpieczeństwa - załatana. 

Użytkowników uTorrent.pl czekają poważne kłopoty

Jednocześnie należy nadmienić, że niebezpieczeństwo dotyczy w głównej mierze programu desktopowego oraz przeglądarki. Do czasu jednak usunięcia problemu, nie należy powstrzymać się od uTorrent.pl. Stosowanie programu może zakończyć się między innymi zaszyfrowaniem dysku, bądź też zainfekowaniem komputera przez kod stosujący maszyny do wykopywania walut elektronicznych, czyli cryptojackingu.

Jak się ustrzec przed hakerami?

Jak wiadomo, BitTorrent wiedział o problemie od grudnia zeszłego roku, ale nie zdołał jeszcze pozbyć się tego problemu. Aby jednak ustrzec się przed możliwym atakiem cyberprzestępców, warto całkowicie usunąć program z dysku komputera oraz nie korzystać z niego do czasu pojawienia się nowej, bezpiecznej aktualizacji. Każde wejście na torrenty może bowiem skutkować zainfekowaniem laptopa.

Problemy jest tym poważniejszy, bowiem z programu uTorrent korzysta ponad sto milionów osób na całym świecie. Jest on jednym z najbardziej popularnych programów, które służą do wymiany plików pomiędzy użytkownikami. Nie można jednak jednocześnie zapomnieć, że często służy on treściom pirackim. 

Zobacz także

POLECANE RADIA