Holendrzy zbudują ogromną pływającą farmę solarną. Pierwsze testy już wkrótce

Gabriela Polak
19.02.2018 04:23
Farma solarna powstanie na Morzu Północnym/Pixabay.com

Farma solarna powstanie na Morzu Północnym/Pixabay.com (Pixabay.com)

Holandia to kraj, który słynie z pionierskiego rozwoju technologii oraz wykorzystywania w coraz to inny sposób energii ze źródeł odnawialnych. Tym razem Holendrzy postanowili zbudować ogromną farmę solarną, która znajdować się będzie na wodze. Jej pierwsze testy odbędą się już na najbliższych wakacjach.

Prace już ruszyły. Ogromna pływająca farma solarna należy do części projektu OZE, dotyczących infrastruktury morskiej. Holendrzy bowiem nie mają w zanadrzu zbyt dużej powierzchni lądowej, a wciąż podnoszący się stan mórz i oceanów nie ułatwia sprawy, dlatego też postanowili wziąć przykład z Chin... 

Farma solarna powstanie na wodach Morza Północnego, gdzie zastąpi liczne wodorosty. Jej powierzchnia wyniesie około 2500 metrów kwadratowych, a zlokalizowana zostanie dokładnie piętnaście kilometrów od wybrzeża miasta Haga. Cała inwestycja ma być gotowa do użytku już za trzy lata. W projekcie uczestniczą inżynierowie z Uniwersytetu w Utrechcie, a także firma Oceans of Energy.

Pływająca farma solarna pozwoli zagospodarować Holendrom połacie strefy morskiej, a także przyczyni się do obniżenia kosztów budowy. Pierwsze testy odbędą się na najbliższych wakacjach, a mają one kosztować 1,5 miliona dolarów. 

Zobacz także

POLECANE RADIA