Komputery będą decydować o zatrudnianiu pracowników? Wszystko na to wskazuje

Gabriela Polak
12.02.2018 15:30
Komputery będą decydować o zatrudnianiu pracowników? Wszystko na to wskazuje/Pixabay.com

Komputery będą decydować o zatrudnianiu pracowników? Wszystko na to wskazuje/Pixabay.com (Pixabay.com)

Coraz większa liczba firm decyduje się na zastosowanie sztucznej inteligencji, która ma przeprowadzać rekrutację potencjalnych pracowników. Takie rozwiązanie może być poważnym krokiem w stronę wyeliminowania kontaktu osobistego.

Technologia stanęła również na drodze w znalezieniu wymarzonej pracy Peter'owi Lane'owi. 21-latek ukończył w zeszłym roku Uniwersytet w Cardiff i uzyskał rozpoczął starania o etat zgodny z jego wykształceniem. Zadanie okazało się jednak znacznie trudniejsze, jak mogłoby się wydawać. Po złożeniu 55 podań o pracę, doszło do jedynie 15 rozmów rekrutacyjnych.

Nie to jednak miało być najgorsze - jak przyznał Lane - wywiady odbyły się poprzez wideokonferencję i były bezosobowe oraz bardzo zniechęcające:

Nie spotkałem się z żadnym z potencjalnych pracodawców. Nie mogę nawet powiedzieć, czy zrobiłem na nich dobre wrażenie - zabrakło jakiejkolwiek interakcji międzyludzkiej

Peter Lane przyznał też, że o odrzuceniu jego aplikacji dowiadywał się za pośrednictwem technologii

Czas przyzwyczaić się do technologii

Obecnie 21-latek odbywa bezpłatny staż w Solen's NHS Trust. Jego obawy są słuszne - już wkrótce świat rekrutacji będzie oparty tylko i wyłącznie na technologii, a ta z kolei może wyprzeć jakiekolwiek interakcje międzyludzkie. To wszystko więc może sprawić, że komputery będą decydować o naszej ścieżce zawodowej. 

Całkiem możliwe, iż w niedalekiej przyszłości wymarzona praca będzie poza naszym zasięgiem, niezależnie od doświadczenia oraz bogatego CV. O wszystkim będzie decydować stale postępująca technologia.

Wszystkiemu winny brak czasu?

Jak przyznaje Elle Robinson z firmy konsultingowej Kiddy&Partners, zarówno zatrudnianie, odrzucanie aplikacji oraz zwalnianie zajmują wiele czasu i wiele kosztują, dlatego też firmy starają się jak najbardziej zautomatyzować dane procesy. 

Sztuczna inteligencja ma redukować nieświadome oraz świadome uprzedzenia, a także obserwuje mowę, ton czy chociażby ruchy twarzy podczas wideo-rozmów rekrutacyjnych. Komputer jednak jest oparty o algorytm, który przyspiesza proces zatrudniania i ma obiektywnie oceniać potencjalnych kandydatów.

Doświadczenie zawodowe nie jest jeszcze spisane na straty?

Według optymistów, komputery za sprawą algorytmu będą określać typowe zachowania i odróżniać je od niecodziennej mowy ciała. Tym samym, pozwolą rozpoznać, czy potencjalny pracownik wyolbrzymił swoje doświadczenie, czy też aby na pewno rekrutowany mówi prawdę. Jeśli jednak zdenerwowanie będzie związane właśnie z wywiadem, a nie kłamstwem, wówczas również i to sztuczna inteligencja będzie w stanie rozpoznać.

Zobacz także

POLECANE RADIA