Hibernacja będzie wkrótce możliwa? Wszystko na to wskazuje

Gabriela Polak
05.02.2018 15:30
Hibernacja będzie wkrótce możliwa? Wszystko na to wskazuje/Pixabay.com

Hibernacja będzie wkrótce możliwa? Wszystko na to wskazuje/Pixabay.com (Pixabay.com)

Wieczne życie zdaje się być jedynie groteskowym określeniem. Fantastyką. Rzeczywistość jednak okazuje się przychylnie patrzeć na tego typu możliwości. Nad hibernację obecnie pracują naukowcy z firmy Alcor z siedzibą w Arizonie.

Alcor zaprojektował już pokój, który zawiera kapsuły oraz najnowszą technologię przygotowaną do hibernacji ludzi. Pomieścić się tam mogą nawet 154 osoby, które na kilka lat będą mogły usnąć w temperaturze ponad 160 stopni na minusie.

Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem

Szacuje się również, że pierwsze zahibernowane osoby będą mogły obudzić się już po około dziesięciu latach. Chętnych jest jednak sporo. 

Jeszcze nie teraz...

Firma Alcor zdaje się błądzić w chmurach, ale w obecnych czasach wszystko jest możliwe. Choć wciąż proces hibernacji nie rozpoczął się, to naukowcy z Arizony intensywnie pracują nad tym rozwiązaniem. W chwili obecnej nie ma możliwości ożywienia zamrożonych ciał, ale specjaliści są optymistycznie nastawieni do tego pomysłu i wierzą, że wkrótce każdy z nas będzie mógł "żyć wiecznie". 

...zatem kiedy?

Data jest bliżej nieokreślona. Niektórzy jednak zastanawiają się, czy metody hibernacji ciała są dostatecznie bezpieczne, aby zachować organizm w nienaruszonym stanie oraz zagwarantować osobom chętnym brak jakichkolwiek uszkodzeń organów, bądź mózgu. Jeśli bowiem wystąpią problemy, wówczas ożywienie po kilkudziesięciu latach może okazać się niemożliwe, a projekt, podobnie jak i ochotnicy, zostaną spisani na straty.

Alcor ma rywala

Poza firmą Alcor, nad hibernacją pracuje też Instytut Cryonics z Michigan. Naukowcy przyznają, że chętnych do projektu jest już ponad dwa tysiące osób. Na zainteresowanych czekają już specjalne kapsuły, które - jak tylko wszelkie badania zostaną ukończone - będą mogły zamrozić pierwszych ochotników.

Czy więc wieczne życie będzie możliwe? Zdaje się, że sceny rodem z filmów science-fiction o zamrażaniu ludzi staną się rzeczywistością. Rok jednak pierwszych hibernacji wciąż nie jest znany, ale badania wciąż są prowadzone.

Zobacz także

POLECANE RADIA