Algorytm YouTube'a zawiódł? Mogło to nawet zaszkodzić Hillary Clinton

Gabriela Polak
05.02.2018 13:00
YouTube będzie dostępny bez reklam?

YouTube będzie dostępny bez reklam? (Fot. Robert Kędzierski)

Specjalista od YouTube ujawnił, że algorytm dotyczący moderowania kanałów oraz filmów wideo jest szkodliwy i przekłamuje prawdę. W ten sposób mogło to nawet mieć bardzo negatywny wpływ podczas kampanii wyborczej Hillary Clinton w USA.

W ostatnim czasie na świecie głośna była sprawa słynnego youtuber'a - Logana Paula. Młody gwiazdor, na spacerze w lesie potknął się o zwłoki samobójcy. Zanim jednak zadzwonił po odpowiednie służby, po prostu zaczął filmować, wrzucając wideo na YouTube'a. Cała sytuacja zakończyła się skandalem, a finalnie autor zdjął filmik, który i tak zdołał już uplasować się na wysokim miejscu w trendach portalu. 

YouTube wkracza do akcji

Nie to jednak jest najważniejsze - YouTube używa specjalnego algorytmu, który ma na celu sprawdzanie wszelkich wrzucanych filmów oraz kanałów. Ten jednak - w przypadku Logana Paula - zawiódł. Mechanizm zawiódł na całego i jednocześnie przyczynił się do poważnej afery. Co więcej, film trafił na pozycję trendy wśród wszystkich materiałów dostępnych w serwisie.

Serwis ma już plan?

Jak przyznają pracownicy serwisu, YouTube próbuje teraz się zreflektować. Jasno mówią, że technologia potrafi być zawodna i pracują nad innym rozwiązaniem. Według najnowszych informacji, portal ma zamiar zatrudnić około dziesięciu tysięcy osób, które będą odpowiadać za moderację treści wrzucanych do serwisu. W tym sposób, nie maszyny, a ludzie ponownie będą na pierwszym miejscu.

Oberwało się też Hillary Clinton

Jak się okazuje, algorytm do promowania filmów mógł też zaszkodzić Clinton, a co gorsza - zaważyć na wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA w 2016 roku. Maszyna wpływała na rekomendacje podczas wyścigu o fotel prezydenta

W serwisie, niezależnie od wyszukiwanego hasła "Trump" czy "Clinton", w wynikach miały pojawiać się wciąż klipy popierające obecnego już prezydenta Stanów Zjednoczonych. To mogło więc mieć wpływ na przegraną Hillary Clinton. W szczególności, działanie algorytmu mogło skłonić osoby niezdecydowane do zagłosowania właśnie na Trumpa

Zobacz także

POLECANE RADIA