Interwizja powróci?

15.10.2009 15:18

Władimir Putin, fot. Kamil Gozdan / AG

Premier Rosji Władimir Putin zaproponował stworzenie, jako konkurencji dla Konkursu Piosenki Eurowizji, nowego międzynarodowego festiwalu o bardzo oryginalnej nazwie...

Konkurs Piosenki Interwizji. Brzmi znajomo? Tak właśnie miałby się nazywać nowy międzynarodowy festiwal, który wymarzył sobie premier Putin. Ten konkurs Interwizji, w przeciwieństwie do swojego nieżyjącego już imiennika, raczej nie odbywałby się w Sopocie. Brałyby w nim udział państwa wchodzące w skład Szanghajskiej Organizacji Współpracy, czyli Rosja, Chiny, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Uzbekistan. Status obserwatorów SOW mają Indie, Iran, Mongolia i Pakistan. Nie wiadomo jeszcze, czy te państwa także mogłyby brać udział w konkursie.

Festiwal miałby, w zamyśle Putina, zacieśniać więzi kulturalne pomiędzy państwami. W projekt podobno chętnie zaangażuje się rosyjski Kanał Pierwszy. Putin powiedział:

Pomysł został wstępnie przedyskutowany przez ministrów kultury państw SOW. Wydaje się, że warto wprowadzić go w życie.

Przypomnijmy, że ostatni Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się właśnie w Rosji. Tam też z utworem "We Don't Wanna Put In" mieli wystąpić reprezentanci Gruzji, zostali jednak wycofani z festiwalu.

Na ewentualnej Interwizji też raczej nie usłyszymy takich piosenek.

IB

POLECANE RADIA