Bitwa coverów - Poker Face

06.08.2009 16:16
kadr z klipu

kadr z klipu (kadr z klipu)

Mail od Michała na infomuzyka@gazeta.pl z linkiem do jednej z wersji "Poker Face" sprawił, że postanowiliśmy zaprezentować Wam kolejny odcinek "Bitwy Coverów". Hit Lady Gagi zainspirował bowiem całkiem pokaźną liczbę artystów - od Faith No More, przez Arctic Monkeys, do Kanye Westa. Co ciekawe, w większości są to faceci o całkiem interesujących głosach.

ABSENT ELK 

Zaczynamy od wspomnianej już propozycji Michała. Cover akustyczny, z nakręconym amatorskim teledyskiem. Absent Elk zasłynęli inną przeróbką - nagrali "The Loving Kind" Girls Aloud. Zrobiło się wokół niej na tyle głośno, że dziewczyny zaprosiły chłopaków jako support na swojej trasie. Jeszcze w tym miesiącu ma się ukazać debiutancka płyta Absent Elk (na razie "Sun & Water" jest dostępna na iTunes), na której nie zabraknie ich autorskich utworów. Na razie jednak "Poker Face" w ich wykonaniu:   

Jeżeli spodobała Wam się ta wersja, to możecie ją za darmo ściągnąć z MySpace Absent Elk .

ARCTIC MONKEYS

W trakcie nagrywania swojej trzeciej płyty, "Humbug", Arctic Monkeys udostępnili na swoim kanale na YouTube kilka filmików relacjonujących ich pracę. W jeden z nich wpleciony był fragment "Poker Face", w którym wokalnie udziela się głównie perkusista Matt Helder, a wspomaga go Alex Turner na gitarze. Nie można też zapomnieć o oryginalnym układzie tanecznym Nicka O'Malleya. Panowie się wygłupiają, ale za to z jakim urokiem. Zaczyna się w czterdziestej sekundzie.

DAUGHTRY

Amerykański gwiazdor Chris Daughtry postawił na minimalizm: gitarę i wokal. Mamy więc kolejną wersję akustyczną przeboju Lady Gagi, tym razem wykonanie z niemieckiego Radia Hamburg:

FAITH NO MORE

Dla zagorzałych fanów Faith No More mogło to być nie lada zaskoczenie - na drugim z koncertów po powrocie do wspólnego grania, na festiwalu Download zespół wykonał cover "Poker Face". Okazało się, że to, co Mike Patton potrafi zrobić ze swoim głosem, można wykorzystać w tym numerze idealnie. 

"I Make Her Say" to nie do końca cover - Kid Cudi, Kanye West i Common użyli po prostu sampli z utworu Lady Gagi. Pierwotnie nosił tytuł "I Poke Her Face", ale zmieniono go, aby był bardziej "przyjazny radiu". To Kanye jest wielkim fanem Gagi. Ona z kolei powiedziała, że ta wersja bardzo jej się podoba.

SUPERPOWERLESS

"Poker Face" w wersji 8-bitowej? Proszę bardzo. Jej autorem jest 20-latek Oliver Hindle z Leeds, działający pod pseudonimem Superpowerless. Brzmi to trochę jak muzyczka z Game Boya. To cover, który pokazuje, że przede wszystkim liczy się pomysł, czyli to, co lubimy najbardziej!

WEEZER

"Poker Face" w wykonaniu Weezera to po prostu fragmenty dwóch koncertów zmontowane w jedną całość z dodatkiem "Kids" MGMT . Gdy fani zrobili nieoficjalny klip do tej przeróbki, grupa poszła za ciosem i pokazała oficjalny teledysk. Aby posłuchać "Poker Face", musicie przewinąć do trzeciej minuty.

YOU ME AT SIX

Choć to najmocniejsza wersja z tych, które tutaj przedstawiamy, nie jest najbardziej oryginalna. Brytyjczycy z You Me At Six zagrali w naszej ulubionej audycji Jo Whiley w radiu BBC1.  

Dla przypomnienia oryginał - LADY GAGA:

Wyniki poprzedniej bitwy coverów, czyli najlepsze wersje SEVEN NATION ARMY według Was:

1. Audioslave - 41%

2. Alice Russell - 17%

3. Flaming Lips - 15%

4. Naosol i PV Nova - 9%

5. Kate Nash - 9%

6. The Dynamics - 8%

Kasia Rogalska

PYTANIE Która wersja POKER FACE jest najlepsza?

  • Absent Elk
  • Arctic Monkeys
  • Daughtry
  • Faith No More
  • Kid Cudi, Kanye West i Common
  • Superpowerless
  • Weezer
  • You Me At Six

POLECANE RADIA