Cracow Screen Festival 2009: o pierwszych artystach oficjalnie

22.01.2009 08:40
Late Of The Pier

Late Of The Pier (Late Of The Pier, fot.mat.prasowe)

Na początku stycznia pisaliśmy o pierwszych artystach, którzy mają się pojawić na Cracow Screen Festival 2009 . Organizatorzy właśnie potwierdzili kolejnych. Impreza odbędzie się w dniach 15-16 maja.

Inauguracja festiwalu będzie mała miejsce tydzień wcześniej - 8. maja w klubie Rotunda. Wielkiego otwarcia dokona zespół The Notwist z Niemiec. Panowie pierwszy raz w Polsce, a działają już od 20. lat. Wydali sześć albumów. Ostatnia płyta "The Devil, You + Me" z 2008 roku - doskonała, o czym świadczą komentarze na ich profilu myspace.com i w prasie muzycznej.

Tegoroczna impreza podobnie jak w roku ubiegłym otworzy sezon festiwalowy w Polsce. Na ogromnej scenie umieszczonej w centrum Krakowa 15. i 16. maja codziennie będzie odbywało się 5 koncertów. Wystąpi 10 zespołów z zagranicy. Jedną z gwiazd tegorocznej edycji CSF będzie brytyjska grupa TRAVIS - występująca po raz pierwszy w naszym kraju. Usłyszymy zapewne znane utwory, jak "Why does it always rain on me?" czy "Sing", ale również kilka z ostatniego CD zespołu "The Boy With No Name" z 2008 roku.

Jak ciepło potrafią zagrać Norwegowie? Przekonamy się również podczas CSF. Pochodzą z Tromso, gdzie średnia temperatura latem wynosi około 12 stopni - stąd pewnie tyle ciepła w ich muzyce. Washington - powstali w 1999 roku. W swoim dorobku mają trzy albumy i dwie EP`ki. Nie sposób przejść obojętnie obok ich ostatniej płyty "Rouge/Noir". W dobie "wojen gazowych" w Europie dywersyfikacja ciepła muzycznego z dalekiej Norwegii jest po prostu wskazana.

New-wave-post-punk po hebrajsku - czyli jak bawić się robieniem muzyki bez użycia języka Shakespear'a? Udowodni to zespół Haivrit prosto z Tel-Avivu. W 2007 roku ukazała się ich pierwsza płyta pt.: "Tel Aviv's Glam Life". W rodzinnym Izraelu odnieśli spektakularny sukces, a pochlebne recenzje wylewały się z każdego magazynu muzycznego. To najmłodsi przedstawiciele izraelskiej sceny alternatywnej, a grają... cymes.

Gary Numan, Brian Eno, Frank Zappa, Klaxons, domieszka brzmień lat 80-tych, elektronika. Wszystko schowane za dystyngowaną nazwą - Late of the Pier . Powstali w 2005 roku w Castle Donington, całymi garściami czerpią z tego, co najlepsze w brytyjskim graniu. Ich ostatni album "Fantasy Black Channel" to momentami mieszanka wybuchowa. Panowie Samuel Eastgate, Andrew Faley, Sam Potter, Ross Dawson do zobaczenia i usłyszenia na scenie CSF już w maju.

Więcej informacji na : www.cracowscreenfestival.pl www.myspace.com/cracowscreenfestival

POLECANE RADIA