Świąteczne przeboje czyli Krysmasy wszechczasów

angelikap
24.12.2007 18:18

Elvis Presley; www.elvispresleynews.com/

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas sięgania po szczególne piosenki. Stacje radiowe jeden raz w roku wszystkie grają te same przeboje, sięgając w dużych ilościach po zagraniczne Krysmasy. Przedstawiamy najbardziej popularne, czyli te piosenki, bez których radiowa ramówka nie może się obyć.

Pierwsze miejsce zajmuje nieśmiertelny Winter Wonderland - najbardziej znana świąteczna piosenka napisana w 1934 roku przez Felisa Bernarda do słów Richarda B. Smitha. I choć nagrana została przez niezliczoną ilość wykonawców my pamiętamy ją w wykonaniach Andrews Sisters i Perry'ego Como, a później w wersjach Eurythmics czy Air Supply.

U nas w wykonaniu Jewel:

Innym Krysmasowym evergreenem jest przebój Paula McCartneya Wonderful Christmas Time z 1979 roku.

Najstarszym świątecznym przebojem, obok Winter Wonderland jest napisana w tym samym roku Santa Claus Is Coming to Town (autorstwa Freda Cootsa i Hazena Gillespie). Szczególnie w wersji nagranej przez Bruce'a Springsteena.

Najczęściej nagrywanym świątecznym przebojem jest White Chrstmas Irvina Berlina, którego możemy znaleźć ponad 500 różnych wersji w najbardziej nawet egzotycznych językach. Najczęściej jednak w radio usłyszeć można te najbardziej klasyczną - Binga Crosby'ego pochodzącą z filmu Holiday Inn (1942).

Będąc przy piosenkach napisanych dla filmu, nie można pominąć takiego Krysmasu jak Have Yourself a Merry Little Christmas (Ralpha Blane'a i Hugh Martina) z filmu Meet Me In St. Louis (1944). Najczęściej usłyszeć możemy wersję zespołu Pretenders, my przedstawiamy ją w wykonaniu Katie Melua.

Innym przebojem znanym z filmu The Lemon Drop Kid (1950) jest Silver Bells (autorstwa Jaya Livingstona i Raya Evansa). Nam najbardziej odpowiada wykonanie Kenny'ego G, ale prezentujemy wersję oryginalną.

W tym zestawieniu nie można pominąć The Christmas Song (Chestnuts Roasting on an Open Fire) Mela Torme i Roberta Wellsa śpiewanej przez Nat 'King' Cole'a.

W świątecznej ramówce nie może także zabraknąć Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow! Sammy'ego Cahna i Jule Styne w wykonaniu Aarona Neville'a czy It's The Most Wonderful Time Of The Year Edwarda Pole'a i George'a Wyle'a w wykonaniu Andy'ego Williamsa.

Nie można także zapomnieć o Królu rock'n'rolla Elvisie Presleyu. Nagrał on dwa świąteczne evergreeny : Blue Christmas Billy'ego Hayesa i Jaya W. Johnsona oraz Here Comes Santa Claus (Wright Down Santa Claus Lane) Genego Autry i Oakleya Haldemana.

Do kanonu świątecznych piosenek dodać wypada także takie przeboje jak Jingle Bell Rock , Little Drummer Boy , Rudolph The Red Nose Reindeer czy I Saw Mommy Kissing Santa Cluas .

To zestawienie oczywiście nie wyczerpuje wszystkich świątecznych przebojów, ale staraliśmy się nie zapomnieć o żadnym z klasyków, które usłyszeć można w ten świąteczny czas na całym niemal świecie.

Rodzinnych, pogodnych i niezapomnianych Świąt Bożego Narodzenia 2007 od wszystkich infomuzykowych redaktorów i współpracowników. Obiecujemy być coraz lepsi i pogodzić wszystkie muzyczne gusta. Niech w tym szczególnym czasie muzyka towarzyszy Wam w każdej chwili.

zespół infomuzyka.pl

POLECANE RADIA