GILLIAN ANDERSON W TEATRALNEJ OPOWIEŚCI O KULISACH SHOW-BIZNESU: "WSZYSTKO O EWIE"

Redakcja
01.11.2019 10:51
Wszystko o Ewie

Wszystko o Ewie (Multikino)

W czwartym sezonie "The Crown" Gillian Anderson wcieli się w rolę Margaret Thatcher - to już potwierdzone. Nim jednak nowa seria opowieści o losach brytyjskiej rodziny królewskiej ujrzy światło dziennie, legendarną agentkę Scully będziecie mogli zobaczyć w Multikinie w wyjątkowej, teatralnej kreacji - spektakl "Wszystko o Ewie" już w czwartek, 6 lutego o godz. 19:00 w wybranych kinach sieci Multikino.

Rola, z którą się zmierzyła się Anderson to nie lada wyzwanie. Na scenę został przeniesiony scenariusz filmowy – „Wszystko o Ewie” Josepha L. Mankiewicza z 1950 roku, do którego nawiązuje spektakl to tytuł kultowy. Co to był za film, co za bohaterki! Margo Channing, żywa legenda, od której nie sposób oderwać oczu. I pragnąca zbliżyć się do niej jej najwierniejsza fanka – młoda, piękna Eve. Ta porywająca opowieść o zazdrości, ambicji i władzy zdobyła aż sześć statuetek Amerykańskiej Akademii Filmowej. Teraz w Multikinie zobaczycie teatralną inscenizację tej historii w reżyserii Iva van Hove’a (NT Live: Opętanie, Hedda Gabler): wybitnego belgijskiego reżysera, eksperta od urzeczywistniania scenariuszy filmowych na teatralnej scenie.

Historia jest niezwykle nośna: po raz pierwszy ujrzała światło dzienne w artykule opublikowanym w „Cosmopolitan” w maju 1946 roku. Opowieść o Margo i Eve była luźno oparta na prawdziwych wydarzeniach i relacji dwóch kobiet – wiedeńskiej aktorki, Elisabeth Bergner i jej sekretarki. Następnie pojawiła się adaptacja radiowa wyemitowana na antenie NBC w 1949 roku. W końcu prawa do historii kupiło studio filmowe 20th Century Fox. Chwalony przez krytyków, film All About Eve otrzymał rekordową (aż 14!) liczbę nominacji do Oscara. Nie był to jednak jego największy rekord. All about Eve pozostaje bowiem do dziś jedynym filmem, który otrzymał aż cztery nominacje do statuetek Akademii za role kobiece. W filmie wystąpiła również, zaczynającą wtedy swoją karierę w Hollywood, Marylin Monroe.

 

Obraz wywarł duży wpływ na dzisiejszą popkulturę. W 1970 roku powstał zainspirowany All about Eve musical Applause, który również został doceniony przez widzów i krytyków (otrzymał nagrodę Tony). Z kolei w 2008 roku twórcy Simpsonów zaprezentowali odcinek pt. All about Lisa, w którym Lisa Simpson zostaje nową asystentką Klauna Krusty’ego i niebawem kradnie mu całe show.

W teatralnej wersji tej ponadczasowej historii Gillian Anderson gra Margo, a w Ewę wciela się Lily James (Yesterday, Mamma Mia! Here We Go Again, Downton Abbey). Muzykę do spektaklu napisała PJ Harvey – gwiazda muzyki alternatywnej, która od ponad 20 lat raczy nas dźwiękami, układającymi się w najbardziej zaskakujące sekwencje. We „Wszystko o Ewie” muzyka hipnotyzuje od początku – idealnie dopełnia historię, uwypukla emocje i długo nie pozwala o sobie zapomnieć.

Spektakl z londyńskiego West Endu teraz możesz obejrzeć w Multikinie! Na „Wszystko o Ewie” zapraszamy już w najbliższy czwartek, 6 lutego o godz. 19:00 do następujących kin sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań Stary Browar, Szczecin, Warszawa Młociny, Warszawa Targówek, Warszawa Ursynów, Wrocław Pasaż Grunwaldzki, Zabrze.

Więcej o:

POLECANE RADIA