55 edycja opolskiego festiwalu za nami

Magdalena Możdżonek
13.06.2018 22:45
Opole 2018 Premiery

Opole 2018 Premiery (https://web.facebook.com/opole.festiwal/)

Po burzliwych losach w zeszłym roku, Krajowy Festiwal Polski w Opolu powrócił do telewizji w czerwcu. Co wydarzyło się przez te 4 dni? Kto zaskoczył widzów? Kim są laureaci poszczególnych nagród?

Pierwszy dzień festiwalu wyglądał zupełnie inaczej niż zwykle. Z racji zbliżającego się mundialu, opolska publiczność jak i artyści zamienili się w strefę kibica. Wybierali oni "Przebój na Mundial". Z racji transmisji telewizyjnej meczu Polska -Chile, koncert podzielony był na dwie części. Tego dnia mogliśmy wysłuchać największych przebojów związanych z Mistrzostwami Świata w Piłkę Nożną takich jak „Tajemnica mundialu” czy „Futbol”.

 

Zwycięską piosenką okazała się propozycja zespołu Kombi pt: „Polaka drużyna”.

 

Złotą Płytą za album „Ach świecie…” otrzymała Maryla Rodowicz.

Ten emocjonujący dzień zakończyły "Debiuty". Mogliśmy wysłuchać 9 utworów młodych i zdolnych muzyków. Wystąpił w nim między innymi zwycięzca 6 edycji The Voice of Polnad Krzysztof Iwaneczko. Nagroda trafiła do zespołu Girls on Fire z piosenką „Siła kobiet”.

 

Trio w składzie Joanna Cholewa, Marta Dzwonkowska, Monika Wiśniowska-Basel dało się poznać widzom w 2013 roku podczas III edycji X-Factor, w którym pod wodzą Tatiany Okupnik zajęły ostatecznie 5 miejsce.

Dzień drugi

Sobotni wieczór przyniósł nam koncert piosenki literackich i kabaretowych stulecia "Ja to mam szczęście" oraz najważniejsze "Premiery". Podobnie jak w debiutach mogliśmy usłyszeć tyle samo piosenek konkursowych.Mogliśmy usłyszeć takich wykonawców jak K.A.S.A., Future Folk, Ola Nizio, Marta Gułaszewska czy Sławek Uniatowski.

Jednak tego wieczoru bezkonkurencyjne okazały się dziewczyny z zespołu Tulia, które odebrały Nagrodę publiczności "Premiery" oraz Nagrodę „Premiery” przyznawaną przez jury. Utwór „Jeszcze Cię nie ma” otrzymał również Nagrodę specjalną za muzykę (Nadia Dalin) i słowa (Sonia Krasny). Szczecinianki swoją przygodę zaczęły stosunkowo niedawno.

 

Wszystko zaczęło się w październiku zeszłego roku od coveru „Ebjoy The Silence” zespołu Depeche Mode w wersji folkowej jaką zamieściły na sowim Facebooku. Grupa łącząc tradycyjne śpiewanie ludowe z nowoczesnym brzmieniem muzyki zaczęła tworzyć nowe przeróbki piosenek min: Dawida Podsiadło, O.N.A. czy Seweryna Krajewskiego.Zaowocowało to wydaniem debiutanckiej płyty.

Laureatem za słowa do piosenki został Tomasz Organek („5 Rano”) z kolei Piotrowi Rubikowi przyznano nagrodę za muzykę do utworu „Pół na pół”.

Na opolskiej scenie obchodzono dwa jubileusze. 55 lat na scenie Krzysztofa Krawczyka oraz 20-lecie zespołu Blue Cafe. 

W koncercie wzięło udział grono wybitnych muzyków i aktorów miedzy innymi Monik Dryl, Katarzyna Dąbrowska, Jacek Kawalec, Natalia Sikora czy Marek Kaliszuk.

 

Śpiewali oni utwory tworzone przez wybitnych kompozytorów takich jak Jacek Cygan, Agnieszka Osiecka, Seweryn Krajewski.

Dzień trzeci

Koncert "Od Opola do Opola" był owocny w specjalne nagrody przyznawane przez TVP 1 oraz jubileusze. Za 35- lecie swojej pracy statuetkę odebrała Wanda Kwietniewska z zespołu Wanda i Banda. Z kolei Katarzyna Kowalska świętowała swoje 25-lecie pracy artystycznej.

Opolska publiczność śpiewała sto lat między innymi dla Stanisławy Celińskiej i Alicji Majewskiej, które również otrzymały specjalna nagrodę za całokształt swojej pracy.

 

Listę laureatów dopełnił Kortez, który podobnie jak wyżej wymienione panie  został doceniony za swoją twórczość.

 

"Piosenka Ci nie da zapomnieć" zakończyła niedzielny wieczór. Koncert ten był pewnego rodzaju podsumowaniem polskiej branży muzycznej. Mogliśmy usłyszeć największe przeboje zeszłego stulecia. Oczywiście wszystkie te utwory miały nowe i świeże brzmienie. Plejada gwiazd zaśpiewała między innymi „Królowa Łez”, „Co mi panie dasz”, „Jesteś Kobietą”, „ Już nie ma dzikich plaż” i wiele innych.

 

Dzień czwarty

Poniedziałek to kunszt muzyki alternatywnej, w której udział wzięła Daria Zawiałow, Krzysztof Zalewski czy Błażej Król.

 

Oczywiście artystów występujących było więcej. Zaśpiewali oni swoje największe przeboje. Ten koncert był jedynym recitalem w tym dniu, który zakończył cały festiwal. 

Więcej o:

POLECANE RADIA