Izrael zwycięzcą Eurowizji 2018 - przypadek czy przeznaczenie?

Magdalena Możdżonek
14.05.2018 10:18
Netta, Eurowizja 2018

Netta, Eurowizja 2018 (Instagram/nettabarzi)

Wszystkie znaki na niebie wskazywały, że tegoroczny konkurs Piosenki Eurowizji wygra Izrael. Piosenka "Toy" już przed od kilkunastu tygodni prowadziła w różnych zestawieniach bukmacherskich czy wśród zrzeszonych fanów OGAE czyli Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji.

Nie zapominajmy oczywiście o roku 2018. Liczba osiem jest bowiem szczęśliwa dla tego kraju, który już po raz czwarty podniósł zwycięskie trofeum do góry. Ich pierwszy sukces przypada na rok 1978 kiedy to Jizhar Kohen i Alphabeta zaśpiewali „A-Ba-Ni-Bi”.

 

Na kolejną wygraną nie musieli czekać długo, ponieważ przyszła ona w następnej edycji, tym razem z piosenką „Halleluja” w wykonaniu Gali Atari i Milk and Honey.

 

Trzeci trumf, który zapisał się w historii całego konkursu przypada na 1998 rok. Izrael z utworem „Diva” reprezentowała wtedy Dana International, która nie ukrywała że jest transseksualistką.

 

Dzięki jej zwycięstwu, Europa oraz sam konkurs otworzyły się na ludzi odmiennej orientacji seksualnej, obdarzając ich dużą tolerancją i zaakceptowaniem. Patrząc na historię Izraela w konkursie łatwo zauważyć, że ten kraj wygrywa przeciętnie co 20 lat, więc rok 2018 musiał należeć do nich.

Netta również zawojowała Internet. Jej teledysk na You Tube przed Eurowizją obejrzało ponad 11 milionów ludzi teraz liczba wzrosła do 35 milionów, sobotni występ już uzyskał 13 milionów odsłon na kanale Eurovison Song Contest.

 

Neta Barzilaj od początku wyróżniała się od reszty uczestników. Mimo iż w tym roku Portugalia postawiła na powrót do korzeni i zrezygnowała z audiowizualnych technologii, wokalistka potrafiła przykuć uwagę widza swoim gdakaniem. Mocny wokal i sposób w jaki tworzy muzykę, na pewno zapadnie w pamięci widza. Szkoda, że Netta podczas swojego występu nie mogła użyć loopera na żywo co jeszcze lepiej oddałoby kunszt tej piosenki.

POLECANE RADIA