Miley Cyrus oskarżona o plagiat. Będzie musiała zapłacić 300 milionów dolarów?

Mateusz Mochnaczewski
14.03.2018 10:53
Miley Cyrus

Miley Cyrus (Instagram/mileycyrus)

Amerykanka miała wykroczyć poza granice dopuszczalnej inspiracji i "przejąć" indywidualne cechy numeru, napisanego 30 lat temu, przez jamajskiego artystę, o pseudonimie Flourgon. Chodzi o kawałek "We Can't Stop".

Michael May, bo tak naprawdę nazywa się Flourgon, twierdzi, że przebój byłej gwiazdki Disneya z 2013 roku, jest łudząco podobny do piosenki jego autorstwa, która była swego czasu numerem jeden w rodzimej Jamajce i stała się „ulubieńcem miłośników reggae na całym świecie”. Według niego „We Can't Stop” Miley Cyrus, zawdzięcza swój sukces właśnie kawałkowi „We Run Things”.

Flourgon oskarża Miley Cyrus oraz jej wytwórnię RCA Records, o nieposzanowanie jego praw autorskich i wykorzystanie własności intelektualnej, bez odpowiedniego upoważnienia. Jamajczyk uważa, że hit z 2013 roku, przejął unikatowe cechy jego przeboju, włącznie z fragmentem tekstu.

W ramach zadośćuczynienia, Michael May żąda 300 milionów dolarów oraz zakazu dalszego rozpowszechniania numeru „We Can't Stop”, jak i jego wykonywania.

Miley Cyrus oraz rzecznik prasowy Sony, do którego należy wytwórnia RCA Records, nie ustosunkowali się jeszcze do zarzucanych oskarżeń.

Warto podkreślić, że w 2013 roku amerykańska wokalistka, nie zdołała wspiąć się z numerem „We Can't Stop” na pierwsze miejsce listy Billboard Hot 100. Cyrus musiała uznać wyższość Robina Thicke'a i jego przeboju „Blurred Lines”, który także został oskarżony o popełnienie plagiatu. Ostatecznie wokaliście udowodniono naruszenie praw autorskich, w wyniku czego rodzina Marvina Gaye'a otrzymała 7,4 miliona dolarów.

A czym waszym zdaniem numer Miley jest podobny do „We Run Things”?

 
 
Zobacz także

POLECANE RADIA