Airbus pracuje nad powietrznymi taksówkami. Będzie szybko i bezpiecznie

Gabriela Polak
02.02.2018 17:00
Alpha One odbył pierwsze testy/YouTube.com

Alpha One odbył pierwsze testy/YouTube.com (YouTube.com)

Airbus niegdyś ogłosił swoje plany - stworzenie powietrznych taksówek, dostępnych dla każdego. Choć wówczas brzmiało to jak żart, ewentualnie element filmy science-fiction, to dziś okazuje się, że gigant lotniczy wcale nie porzucił marzeń. Wręcz przeciwnie - taksówki przyszłości niedługo możemy spotkać na niebie.

Nie tylko Airbus - wyścig szczurów

Choć Airbus z całą pewnością jest jednym z najbardziej znanych gigantów lotniczych, to należy zwrócić również uwagę na inne firmy, które też chcą zbudować pierwszą powietrzną taksówkę. Wyścig zdaje się być coraz bardziej zaostrzony, a biorą w nim także udział Terrafugia i AirSpaceX. Kto będzie pierwszy? Nie wiadomo.

Wiemy jednak, że na razie na czoło wysunął się Airbus, który odbył pierwsze testy. 

Alpha One - pierwsza powietrzna taksówka

Firma specjalizująca się w branży lotniczej zebrała grupę fachowców, którzy opracowują powietrzną taksówkę, oficjalnie nadali pierwszemu prototypowi nazwę Alpha One. Model ten wznosił się na wysokość szesnastu stóp i pozostawał w powietrzu przez około 53 sekundy, jednak - co najważniejsze - jest on w pełni automatyczny. 

 

Pierwsze testy zaliczone

Nad taksówką pracuje zespół Vahana. Grupa specjalistów oficjalnie przeprowadziła testy startu i lądowania 31 stycznia bieżącego roku. Początkowo lot miał odbyć się pod koniec 2017 roku, ale prace nad prototypem przeniesiono z Kalifornii do nowego centrum testów lotniczych w Pendleton w stanie Oregon, dlatego też testy nieco się opóźniły.

Alpha One ma około 20,3 stóp szerokości, 18,7 stóp długości i 9.2 stóp wysokości. Do kokpitu będzie mógł wsiąść jeden pasażer, a taksówka będzie sterowana za pomocą autopilota.

Koniec ze staniem w korkach ulicznych

Powietrzne taksówki mają przede wszystkim ułatwić w przyszłości poruszanie się po zatłoczonych miastach. Dzięki nim, unikniemy korków i zaoszczędzimy czas. Szacuje się, że gotowy model Alpha One trafi do masowej produkcji najpóźniej w 2020 roku. Wciąż jednak firma pracuje nad w pełni bezawaryjnym autopilotem, który zapewni bezpieczeństwo podczas przelotu pasażerów.

Zobacz także

POLECANE RADIA