Czy to koniec świata? ESA alarmuje

Gabriela Polak
02.02.2018 15:40
Czeka nas zamiana biegunów?/Pixabay.com

Czeka nas zamiana biegunów?/Pixabay.com (Pixabay.com)

Pole-pokalipsa - właśnie tak określa się najbliższe zawirowania ziemskie. ESA bowiem ostrzega przed możliwą zamianą miejsc biegunów magnetycznych. Jeśli do tego dojdzie, może dojść nawet do końca świata.

Patrząc wstecz, bieguny magnetyczne zamieniają się do 200 000 do 300 000 lat. Ostatni raz zjawisko to miało miejsce prawie 780 000 lat temu, jednak prawdopodobnie ponownie może do tego dojść już w niedalekiej przyszłości. Choć nie są to informacje potwierdzone, to jednak naukowcy na całym świecie ostrzegają.

Czeka nas apokalipsa?

ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) oraz NASA jednogłośnie potwierdzają, że jeśli naprawdę dojdzie do odwrócenia się biegunów, pole magnetyczne i jego siła drastycznie osłabną, a jednocześnie - nasza planeta nie będzie już chroniona przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. 

Zamiana więc biegunów może wywołać chaos na całym świecie. Mimo to jednak, warto zachować spokój - naukowcy przyznają, że zjawisko to nie prowadzi do wymarcia wszystkich żyjących gatunków. Wśród konsekwencji wymienia się między innymi zniknięcie zorzy polarnej na Alasce. Choć niektórzy są zdania, że odwrócenie się biegunów nie tylko osłabi pole magnetyczne, ale i sprawi, iż niebezpieczne cząsteczki opadną na ziemię i zagrożą życiu ziemskiemu, to jednak prawdopodobieństwo jest bardzo małe.

Osłabione pole magnetyczne, awaria sieci energetycznych...

Wielu ekspertów twierdzi, że pole magnetyczne, po zamianie biegunów, całkowicie zaniknie, sprawiając, że rasa ludzka będzie całkowicie bezbronna. Oprócz tego, jeśli ziemskie bieguny naprawdę zamienią się miejscami, możemy spodziewać się całkowitego zawirowania wokół klimatu oraz licznych awarii sieci energetycznych. 

Eksperci ESA i NASA przyznają, że kiedy bieguny się odwracają, bądź próbują to zrobić, pole magnetyczne słabnie, a promieniowanie słoneczne dociera bezpośrednio do powierzchni Ziemi.

Czy i kiedy?

Jedno jest pewne - konkretów nie ma, dlatego też warto zadać sobie pytanie: czy nastąpi apokalipsa, a jeśli tak - kiedy się to stanie?

Zobacz także

POLECANE RADIA