Znajdź własnego sobowtóra! Google Ci w tym pomoże

Gabriela Polak
22.01.2018 14:43
Earns Alphabet

Earns Alphabet (Fot. Marcio Jose Sanchez / AP Photo)

Każdy człowiek posiada co najmniej pięciu swoich sobowtórów na świecie. Co ciekawe, nie są to osoby ze sobą spokrewnione. Google stworzył jednak aplikację pomagającą odnaleźć osoby wyglądające dokładnie tak samo.

Nowy program umożliwia porównanie dowolnego zdjęcia z fotografiami znajdującymi się w archiwach oraz zbiorach dzieł sztuki. Czasem jednak nie wszystko jest tak piękne, jak mogłoby się wydawać. 

Technologia (prawie) idealna

Podobnie jak każdy nowy portal, dopiero rozpoczynająca swoją działalność strona internetowa czy też właśnie stworzona aplikacja, program Google'a Arts & Culture posiada pewne potknięcia. Niejednokrotnie są one bardzo zabawne, doprowadzające wręcz do łez, a w innych przypadkach szokują.

Wszystko za sprawą połączenia archiwum dzieł sztuki z archiwami zdjęć. Tym sposobem, osoby wrzucające zdjęcia swoje lub osób doskonale znanych mogą otrzymać dość... zaskakujące wyniki.

Niespodziewane połączenia...

Czy jest osoba, która połączyłaby prezydenta USA, Donalda Trump'a, konsumującego pizzę, z dziełem Francisco Goya'i - "Saturn pożerający własne dzieci"? Nie? Nic się nie dzieje, bowiem takiego połączenia dokonać mogła tylko aplikacja, a konkretniej - aplikacja Google.

Donald Trump i jego sobowtórDonald Trump i jego sobowtór JoeMonster

Niektórzy jednak dowiedzieli się, że urodą przypominają pierwszego cesarza Chin z dynastii Yuan, Kubilaja Chana żyjącego w XIII wieku. Kolejną osobą, która dała się przekonać do wypróbowania aplikacji, jest kobieta - rzekomo - przypominająca niemieckiego dyrygenta Augusta Mannsa, żyjącego w latach 1825-1907. 

Nie da się również pominąć sobowtóra psa. Z pozoru zwykły czworonóg jest - według aplikacji oczywiście - podobny do obrazu "Głowa Laokosa" namalowanego przez Andreę Appiani. 

Sobowtór... psaSobowtór... psa JoeMonster

Aplikacja jednak zaliczyła już pewne, poważniejsze potknięcia - słynna Mona Lisa nie jest sobą, jest Młodym Zbawicielem z dzieła Giovanniego Antonio Boltraffio.

Opinie bardziej lub mniej pozytywne

Jak się okazuje, niektórzy wcale nie narzekali, kiedy zostali porównani do rzeźby biblijnego Dawida, wykonanej przez Michała Anioła. Inni jednak nie mogą pochwalić się własnym zadowoleniem...

Więcej o:
Zobacz także

POLECANE RADIA