Takiego zjawiska nie było od ponad 150 lat! Czeka nas niezwykłe zaćmienie...

Gabriela Polak
15.01.2018 13:25
Już w środę, 31 stycznia wczesnym porankiem, gdy tylko księżyc przygotuje się do zachodu, na niebie będzie można dostrzec pokaz, którego nie zagwarantuje żaden teatr.

Zaćmienie Księżyca, bowiem o nim właśnie mowa, będzie dotyczyło tak zwanego Niebieskiego Księżyca. Zjawisko to jest bardzo rzadkie, ostatni raz można je było obserwować ponad 150 lat temu.

Niebieski Księżyc drugą pełnią

Niebieski Księżyc to nic innego, jak druga pełnia Księżyca w ciągu jednego miesiąca kalendarzowe. Samo zjawisko występuje co kilka lat, a jego całkowite zaćmienie ostatnim razem miało miejsce w XIX wieku, w 1866 roku. Warto więc znaleźć chwilę i wybrać się w miejsce, gdzie zaćmienie będzie widoczne. Należy pamiętać, że im dalej na wschód, tym więcej zaćmień można dojrzeć, nim księżyc zniknie za horyzontem.

Sam Niebieski Księżyc jednak jest niewiele większy od Księżyca będącego w pełni, bowiem różnica wynosi zaledwie siedem procent.

 

Zaćmienie Księżyca 2018 - niezwykłe zjawisko na rozpoczęcie nowego roku

Ostatniego dnia stycznia, we wczesnych godzinach porannych będzie można obejrzeć zjawisko, których natura nie szczędzi. Całkowite zaćmienie Niebieskiego Księżyca będzie jednym z najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce na niebie w ostatnich latach.

Pełnia Księżyca 2018

Najbliższa pełnia Księżyca 2018 będzie drugą w tym roku. Pierwsza miała miejsce na niebie 2 stycznia br., zaś kolejna - trzecia - objawi się dopiero na początku marca.

Zaćmienie Księżyca 2018 na różnych kontynentach

W Polsce zaćmienie Niebieskiego Księżyca odbędzie się tuż przed zachodem, jednak pierwsi na Ziemi zjawisko to zobaczą mieszkańcy Ameryki Północnej. Najlepszym widokiem jednak będą cieszyli się Kanadyjczycy, a możliwe również, że Australijczycy i mieszkańcy Nowej Zelandii. Całe zjawisko z kolei zobaczą osoby przebywająca na Alasce, Hawajach i Australii. 

Zjawisko zaćmienia występuje w chwili, gdy Księżyc, Słońce i Ziemia wyrównują się. Zwykle ma to miejsce co sześć miesięcy, jednak najbliższy pokaz na niebie dotyczy przede wszystkim Niebieskiego Księżyca. Kolejne zatem takie chwile będą miały miejsce dopiero za dziesięć lat, w 2028 roku.

Zobacz także

POLECANE RADIA