Lana Del Ray kłamie?! Radiohead zaprzecza, nie było żadnego pozwu!

Małgorzata Sawa
11.01.2018 13:48
Orange Warsaw Festival 2016: Lana Del Rey

Orange Warsaw Festival 2016: Lana Del Rey (MATERIAŁY ORGANIZATORÓW ORANGE WARSAW FESTIVAL 2016)

Amerykańska piosenkarka, znana z utworu ''Video Games'' splagiatowała piosenkę Radiohead. Dodatkowo, kobieta twierdzi, że brytyjska grupa rockowa złożyła już w tej sprawie pozew. Muzycy z zespołu zaprzeczają tej informacji. Kto ma rację w tym muzycznym konflikcie?!

W całym sporze chodzi o nowy utwór Lany Del Ray, zatytułowany ''Get Free''. Wiele fanów zespołu twierdzi, że nowy kawałek piosenkarki jest bardzo podobny do piosenki Radiohead, który znalazł się na ich debiutanckiej płycie. A konkretnie chodzi o ich kultowe ''Creep''. Muzycy brytyjskiej grupy również potwierdzają, że melodia  w nowym utworze Lany Del Ray jest wprost identyczna. Ale członkowie Radiohead podkreślają również, że nie złożyli jeszcze w tej sprawie żadnego pozwu. Zupełnie inne zdanie ma w tej sprawie znana piosenkarka... Kto w tej muzycznej batalii ma rację?!

Lana Del Rey w obronie miłość

 Lana Del Rey twierdziła, że została pozwana przez zespół Radiohead. Powodem miało być wspomniane już uderzające podobieństwo jej piosenka ''Get Free'' z płyty ''Lust For Life'' do kawałka ''Creep'' z albumu ''Pablo Honey'', brytyjskiej grupy  Radiohead.

Wiem jednak, że na 100 procent moja piosenka nie była zainspirowana “Creep”. Radiohead twierdzą, że tak było. Chcą 100 procent praw wydawniczych. Zaproponowałam 40 procent, ale oni upierają się przy 100. Ich adwokaci są nieugięci, więc będziemy musieli spotkać się w sądzie - przyznała Lana Del Rey

Kolejnego dnia wokalistka podczas jednego z koncertów powiedziała, że utwór ''Get Free''  być może zostanie usunięty z przyszłych wydań płyty oraz cyfrowej wersji albumu.

 

Radiohead: Mamy dość!

''To prawda, że od sierpnia zeszłego roku trwają rozmowy z przedstawicielami Lany Del Rey. Nie ma wątpliwości, że ''Get Free'' wykorzystuje elementy melodii z ''Creep''. Chcieliśmy, żeby wszyscy twórcy zostali uwzględnieni przy tej piosence. Jednak zaznaczamy, że Radiohead nie złożył żadnego pozwu i nigdy nie twierdził, że zaakceptuje wyłącznie 100% tantiem... '' - podkreśla zespół Radiohead''.

Kawałek zatytułowany ''Creep'' znalazł się na płycie Radiohead z 1993 roku, był to ich debiutancki album zatytułowany ''Pablo Honey''. Podobno piosenka powstała, dzięki pewnej dziewczynie. Thom Yorke miał ujrzeć piękną nieznajomą podczas jednego z koncertów Radiohead. Na początku utwór został uznany za cover przez producentów, którzy współpracowali z brytyjską grupą. Dopiero po tłumaczeniach muzyków producenci zdecydowali, że ''Creep'' zostanie singlem promującym album ''Pablo Honey''. Piosenka do dziś jest uważana za jeden z największych przebojów Brytyjczyków.

 

To nie pierwszy raz, kiedy kawałek ''Creep'' jest przedmiotem kłótni po między muzykami. Wcześniej chodziło o progresję akordów, która podobno była taka sama jak w ''The Air That I Breathe'' u The Hollies, grupy z Manchesteru. Twórcy piosenki, Albert Hammond i Mike Hazlewood, złożyli nawet pozew przeciwko artystom zespołu Radiohead.

 

W finale całej batalii zostali uznani współtwórcami piosenki ''Creep''Albert Hammond i Mike Hazlewood dostali również część korzyści z utworu.

Zobacz także

POLECANE RADIA