Z okazji urodzin Davida Bowie, niepublikowana wersja "Let's Dance" w sieci

Kinga Dereniowska
08.01.2018 18:46
David Bowie

David Bowie (Leonhard Foeger / Reuters)

Mamy dzisiaj wyjątkową rocznicę. 8 stycznia na świat przyszedł Dawida Bowie! Gdyby żył, artysta obchodziłby 71 urodziny! Z tej okazji, do tej pory niepublikowane demo ujrzało światło dzienne. To demo piosenki "Let's Dance". I jest już w sieci.

David Bowie i pewnego razu w Szawjcarii…

Producent Nile Rodgers odwiedził Davida Bowie w Genewie. W 1982 rok panowie zaczęli pracować nad materiałem, którym później okazał się album Let’s Dance.  Obaj chcieli nagrywać praktycznie od razu, dlatego zapytali Claude Nobsa (organizatora Montreux Jazz Festival), czy nie pomoże im załatwić kilku muzyków do sesji nagraniowej. Polecił on perkusistę i dwóch gitarzystów. Jednym z nich był urodzony w Turcji Erdal Kizilcay. Pracował on z Bowiem również nad muzyką do filmów m.in. do obrazu Labirynt.

Ta niesamowicie funkowa wersja hitu Let’s Dance, została zarejestrowana na sesji nagraniowej, która odbyła się na przełomie 19 i 20 grudnia 1982 roku. Stało się to w Szwajcarii , dokładnie w Mountain Studios w Montreux (którego właścicielem w latach 1979 – 1993 był zespół Queen). Przy nagraniu był obecny również producent muzyczny i za razem inżynier - David Richards.

Let’s Dance czy Heroes. David Bowie wiedział jak nagrywa się hity

Wspominając sesję nagraniową, Nile Rodgers powiedział:

Zostałem pobłogosławiony wspaniałą karierą ale moja kreatywna współpraca z Davidem Bowiem ustawiła poprzeczkę bardzo, bardzo wysoko wśród listy moich kolaboracji. To demo daje Wam, fanom, widok z lotu ptaka, jak to wszystko się zaczęło.

David Bowie, tuż po nagraniu piosenki Let’s Dance wiedział, że to będzie wielki hit. Nie omieszkał podzielić się tym z Nilem, gdy ten tylko się obudził następnego dnia:

Obudziłem się mojego pierwszego dnia w Montreux a David na mnie spoglądał. Trzymał w rękach gitarę akustyczną i wykrzyknął: Nile, złotko, uważam, że to będzie HIT!

David Bowie Blackstar – ukazał się dwa dni przed niespodziewaną śmiercią artysty

David Robert Jones urodził się 8 stycznia 1947 r. w Brixton w Londynie. Chodzą plotki, że już w wieku ośmiu lat wiedział że zostanie gwiazdą rocka. W roku 1967 światło dzienne ujrzał debiutancki album Bowiego, zatytułowany po prostu "David Bowie". Był nie tylko piosenkarzem ale i kompozytorem, autorem tekstów, multiisnstmentalistą, producentem muzycznym czy aktorem. Ale przede wszystkim był ikoną.

Wersji demo kawałka Let’s Dance, szukajcie na Spotify. Poniżej wersja już nam dobrze znana.

 
Zobacz także

POLECANE RADIA