Złote Globy 2018. Czarne kreacje zakrólują na czerwonym dywanie

Zofia Nacewska
07.01.2018 15:05
75. Gala Złotych Globów - materiał promocyjny

75. Gala Złotych Globów - materiał promocyjny (https://twitter.com/goldenglobes)

Dziś w nocy w Los Angeles szykuje się "czarny protest". I to w trakcie najważniejszego oprócz Oscarów wydarzenia artystycznego w świecie filmu i telewizji - Złotych Globów. Znani artyści pojawią się tego wieczoru w czarnych kreacjach na znak protestu przeciwko mizoginii oraz by zwrócić uwagę na problem molestowania w środowisku filmowym.

Przestępstwa na tle seksualnym w Hollywood

„Czarny dywan” to efekt akcji #metoo oraz trwających od ponad trzech miesięcy oskarżeń na tle seksualnym, które zawładnęły LA.  W tym czasie wiele gwiazd ekranu wypowiedziało się na ten temat, między innymi Angelina Jolie:

Zbyt często wyśmiewano przestępstwa wobec kobiet. Mówiono w takich przypadkach o marginesie, a o przestępcach, że zwyczajnie przestali się kontrolować. Mówiono, że to tylko przypadłość, choroba. Ale mężczyzna, który napastuje kobietę, nie jest niedopieszczony, niewyżyty. Jest zwyczajnie przestępcą.

Kobieca solidarność podczas „sezonu nagród filmowych”

Manifestacja podczas Złotych Globów ma być najbardziej znaczącym takim protestem w historii Hollywood od czasu seksualnych nadłożyć producenta filmowego – Harveya Weinsteina. W akcie solidarności kobiety zaproszone na galę, dziennikarki i prezenterki planują włożyć czarne stroje. I choć początkowo protest miał objąć tylko kobiety, to do udziału w nim zaproszeni są również mężczyźni. Jak donosi „People” akcja nie ograniczy się najprawdopodobniej tylko do tej gali, tylko obejmie również zbliżające się wielkimi krokami Oscary 2018.

Na razie na pewno będzie kontynuowana podczas rozdawania Nagród Gildii Aktorów Ekranowych (SAG Awards), które odbędzie się 21 stycznia. Organizatorzy gali poinformowali, że w trakcie ceremonii nagrody będę wręczać tylko kobiety, a całość poprowadzi Kristen Bell – jako pierwsza kobieta w historii tego wydarzenia.

Przygotowania czarnych kreacji

Na razie styliści w Hollywood mają nie lada wyzwanie, by przygotować czarne stroje na zbliżające się gale dla wszystkich swoich klientów. Jak powiedziała Ndre Walker - stylistka Oprah Winthrey:

To niesamowicie stresujące, jeśli przez długi czas planujesz czyjś wygląd, myślisz w pewnym kierunku i nagle musisz się zatrzymać i być kreatywnym. To duża presja.

 75. Galę Złotych Globów poprowadzi dziś wieczorem Seth Meyers. Nominowanymi filmami za najlepszy dramat są miedzy innymi Dunkierka i Czwarta władza, a w kategorii musicalu i komedii - Disaster Artist oraz Król Rozrywki.

Zobacz także

POLECANE RADIA