Najbardziej dochodowe trasy koncertowe 2017 roku. Kto zarobił najwięcej?

Sandra Zakrzewska
29.12.2017 13:15
Bono

Bono (EAST NEWS)

Irlandzki zespół rockowy U2 znalazł się na czele listy zespołów bądź solowych artystów, którzy na swoich trasach koncertowych zarobili najwięcej.

Zespół U2 świętował 30 lecie powstania i z tej okazji udał się w jubileuszową trasę koncertową. 58 koncertów w 38 miastach przyniosło muzykom zarobek wysokości 316 mln dolarów przy 2,71 milionach sprzedanych biletów.

 

Białoskórzy mężczyźni opanowali ranking

Drugie miejsce zajął zespół Guns N’Roses z zarobkami 292,5 milionów dolarów. Podczas 81 koncertów w 74 miastach sprzedali 2,68 milionów biletów. Podium zamyka zespół Coldplay z 238 milionami dolarów. Ich trasa „A Head Full OF Dream” trwała półtora roku i była jedną z najbardziej dochodowych tras w historii. Jednym z przystanków ich tournee była Warszawa. 18 czerwca na Stadionie Narodowym Chrisa Martina oglądało i słuchało 57,615 osób. Agencja Reutera zwróciła uwagę, ze wśród artystów znajdujących się w rankingu dominują biali mężczyźni. Jedynym wyjątkiem w pierwszej dziesiątce jest wywodzący się z Portoryko i Filipin Bruno Mars, który zarobił łącznie 200 mln dolarów USA. Najmłodszym piosenkarzem uwzględnionym w pierwszej dziesiątce rankingu jest zajmujący ósmą pozycję 26-letni Ed Sheeran, który zarobił 124,1 mln dolarów. 

Pierwsza dziesiątka bez kobiet

Żadna z artystek nie znalazła się w pierwszej dziesiątce notowania. Najbliżej była Celine Dion, która uplasowała się na jedenastej pozycji, zarabiając 101,2 mln dolarów. Autorka jednej z najpiękniejszych piosenek o miłości „My Heart Will Go On” swoje bajońskie zarobki zawdzięcza trasie po Europie oraz występom w Las Vegas. Celine Dion jest jedną z piosenkarek , które w Światowej Stolicy Rozrywki mają swoje stałe show.  Na piętnastym miejscu znalazła się Lady Gaga, która w 2017 roku ruszyła w trasę promującą płytę „Joanna” . Jej wynagrodzenie wyniosło 58,7 mln dolarów. Na dwudziestym miejscu znalazła się Ariana Grande, z zarobkami wynoszącymi 68,5 mln dolarów.

 

Agencja Reutera podkreśla jednak, że ranking magazynu "Pollstar" bierze pod uwagę wyłącznie dochody ze sprzedaży biletów na koncerty i nie obejmuje dochodów z działalności marketingowej i sprzedaży np. gadżetów, co w pewien sposób mogłoby zmienić wyniki zestawienia i wywindować młodszych artystów.

Pełna lista dwudziestu najlepiej zarabiających na koncertach muzyków dostępna jest tutaj.

Zobacz także

POLECANE RADIA