W Szwecji zorganizują festiwal wyłącznie dla kobiet?!

Małgorzata Sawa
23.11.2017 21:18
Emma Knyckare

Emma Knyckare (fot. Wikipedia)

Statement Festival, który odbędzie się w przyszłym roku ma być jedynym wydarzeniem, organizowanym wyłącznie dla płci pięknej. Dlaczego mężczyźni nie będą mogli brać udziału w tym wydarzeniu?

To już pewne, jeden z najsłynniejszych szwedzkich festiwali, Bråvalla Festival na pewno nie odbędzie się w przyszłym roku. Zamiast tego planowane jest wydarzenie pod nazwą Statement Festival. Musisz być kobietą - to główna zasada, jaka będzie obowiązywać publiczność oraz artystów nowego festiwalu. Zero mężczyzn - wśród publiczności oraz na samej scenie. Powodem takich decyzji są wydarzenia, do których doszło w tym roku podczas Bråvalla Festival. Po tegorocznej edycji festiwalu policja otrzymała dwadzieścia trzy zgłoszenia dotyczące molestowania seksualnego oraz cztery zgłoszenia dotyczące gwałtu. Jedną z ofiar miała być piętnastoletnia dziewczyna. Za pomysł ma odpowiadać szwedzka prezenterka radiowa, Emma Knyckare. Dziennikarka swoją propozycję zamieściła na Twitterze.

Co myślicie o tym, by zorganizować fajny festiwal, gdzie mile widziani będą >>nie-mężczyźni<<. Organizowalibyśmy go do momentu, aż wszyscy mężczyźni nauczą się właściwego zachowania– pisze Emma Knyckare na Twitterze


Pomysł prezenterki spotkał się z dużym entuzjazmem ze strony kobiet. Wszystko wskazuje na to, że pierwszy festiwal organizowany wyłącznie dla kobiet odbędzie się w Szwecji. Wydarzenie ma odbyć się w Göteborgu, w dniach od 31 sierpnia do 1 września 2018 r.

Ostatnia edycja

Bråvalla Festival odbył się w tym roku po raz ostatni. Wydarzenie trwało od 30 czerwca do 2 lipca. Podczas festiwalu wystąpiło wielu znanych artystów: The Killers, Ellie Goulding, LP, Passeneger, Travis Scott oraz Linkin Park. Do incydentów molestowania kobiet miało dojść m.in. podczas występu zespołu Baroness. Amerykański zespół heavy metalowy skrytykował zachowanie uczestników festiwalu, którzy dopuścili się tak skandalicznego czynu oraz potępili wszelkie formy przemocy seksualnej. Czy to, co się stało w tym roku podczas jednego z największych festiwali w Szwecji może spowodować, że Bråvalla Festival zniknie na dobre z listy wydarzeń muzycznych tego kraju?! Czy ten festiwal można już zalicz do historii?!

W 2016 roku festiwal Glastonbury zorganizował podobny pomysł. Powstała strefa ''The Sisterhood''. Organizatorzy jednego z najsłynniejszych festiwali na świecie zorganizowali obszar zamknięty wyłącznie dla tych, którzy czują się kobietami.

Uważacie, że organizowanie takich wydarzeń to dobry pomysł?!

Zobacz także

Skomentuj:

Musisz się zalogować, by dodać komentarz. Jeśli nie posiadasz konta zarejestruj się.

Komentarze (1)

  • Gość: obserw

    0

    A czy będą trans płciowe osoby bez operacji będą wpuszczane? A co z gender queer niebinarne demi boy, demi girl? Już to w USA przerabiano, był taki festiwal Michigan Womyn's Music Festival, (1976-2015) gdzie wstęp miały tylko "womyn-born womyn. Skończyło się wieloletnim konfliktem z transami i przyczyniło do likwidacji festiwalu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

POLECANE RADIA