Bo profesjonaliści też potrafią być zabawni... Tej pianistce nie przeszkodził nawet uszkodzony fortepian!

Ewelina Pietruszka
03.08.2017 17:20
Eliane Rodrigues podczas koncertu w Rotterdamie

Eliane Rodrigues podczas koncertu w Rotterdamie (youtube.com)

Beyonce odwołała koncert z powodu choroby, Justin Bieber z powodu złego samopoczucia, jednak ta artystka nie pozwoliła by koncert został przerwany choćby na minutę. Niesamowita pianistka zabawiała publiczność grając na niesprawnym instrumencie!

Mówi się, że mowa jest srebrem, a milczenie złotem. Niejedna osoba by spanikowała. Wszystko w założeniu dopięte na ostatni guzik i nagle okazuje się, że instrument nie jest w pełni sprawny. Na nieszczęście pianistka dowiedziała się o tym, nie przed koncertem, a w trakcie. To najgorsza rzecz jaka może spotkać muzyka w występie na żywo.

Eliane Rodrigues została postawiona w niecodziennej sytuacji. Jednak brazylijska pianistka nie pozwoliła by publiczność zgromadzona w sali koncertowej De Doelen w Rotterdamie się nudziła. Wyszła z założenia, "Im cisza trwa dłużej, tym trudniej jest ją przerwać". Zawiadomiła techników o zepsutym instrumencie po czym usiadła do niego i zaczęła grać.

Artystka wykonała utwory, na które stan techniczny pianina jej pozwolił. Eliane nie przeszkadzało ani to, że technicy przesuwali instrument ani to, że był on zwożony windą do podziemi. Nieprzerwanie grała melodię dla publiczności, przez cały czas zmiany instrumentu. Kto powiedział, że muzycy klasyczni muszą być poważni?

Eliane Rodrigues jest pianistką pochodzenia brazylijskiego. W 1977 roku zdobyła nagrodę specjalną na Konkursie Pianistycznym Van Cliburna . Dzięki swojej chryzmie i wspaniałej grze na fortepianie zyskała międzynarodową sławę.

"Jej interpretacje dział otaczają słuchacza niczym jedwabista chmura" - mówią fani Eliane.

Występowała w Amsterdamie, Lipsku, Paryżu, Hamburgu, Nowym Jorku, Marsylii i Monachium. Pianistka uwielbia dzieła Fryderyka Chopina . Dlatego też jej dyskografia w dużej części składa się właśnie z utworów polskiego pianisty.

Muzyka klasyczna z założenia jest poważna, jednak już nie raz widzieliśmy jak muzycy rozbawiali publiczność. Przykładem może być niejednokrotne wykorzystanie dawnego dzwonka telefonu marki Nokia w trakcie trwania koncertu, bądź odegrania przez orkiestrę dźwięków komputera Micsrosoft Windows .

Jednak to Eliane wprowadziła improwizację na wyższy poziom . Różnica pomiędzy tymi improwizacjami jest taka, że Eliane Rodrigues naprawdę została zaskoczona. Przedstawienie musi trwać bez względu na okoliczności. Koniecznie musicie obejrzeć występ Eliane!

 
Zobacz także

POLECANE RADIA