Król Disco Polo kończy dziś 48 lat. Poznajcie historię Zenka Martyniuka!

Karolina Mazgaj
23.06.2017 15:21
Disco polo na Stadionie Narodowym w Warszawie. Zespół Akcent

Disco polo na Stadionie Narodowym w Warszawie. Zespół Akcent (Fot. Robert Robaszewski / Agencja Wyborcza.pl)

Dziś Zenon Martyniuk obchodzi 45 urodziny, wraz z zespołem Akcent od 80 tworzy czołówkę polskiej sceny disco polo, a teksty ich piosenek znają wszyscy. Chyba nikt nie zaprzeczy, że nikt inny jak właśnie Zenek Martyniuk zasłużył na miano króla Disco Polo!

Król disco

Zenon Martyniuk na muzycznej scenie disco pojawił się w latach 80. A wraz z zespołem Akcent na scenie występuje już prawie 30 lat. Wcześniej Zenek Martyniuk debiutował w grupach Akord i Centrum. To właśnie od pierwszych liter debiutanckich grup Martyniuka wziełą się nazwa obecnego zespołu założonego pod koniec lat 80. To właśnie wraz z Akcentem Zenon Martyniuk szturmem podbił polską scenę disco polo. Obecnie Zenek Martyniuk wraz z zespołem Akcent znajduje się w czołówce najpopularniejszych zespołów Disco Polo. Grafik grupy do końca roku zapchany jest koncertami, które odbywają się w całej Polsce. Przy ich utworach bawią się miliony Polaków. Nie tylko muzyka zespołu ale sam Zenon Martyniuk zdobył serca i sympatię fanów swoją charyzmatyczną osobowością i pasją z jaką śpiewa między innymi o przekornym losie czy zielonych oczach przez które oszalał. Dziś Martyniuka można nazwać prawdziwą legendą polskiej muzyki disco, ma rzesze prawdziwie oddanych fanów i z całą pewnością zasłużył na miano króla disco polo. Mimo to, ani zespół Akcent ani sam Zenek Martyniuk nie spoczywają na laurach i wciąż nagrywa kolejne utwory, które nuci później cała Polska.

 

Przez twe oczy zielone... prosto do serca

Zapewne znajdą się zagorzali przeciwnicy muzyki disco polo, którzy będą się zapierać i przekonywać, że nie znają żadnego utworu zespołu Akcent, a Zenonie nigdy nie słyszeli. Prawda jest jednak taka, że niezależnie od tego czy na co dzień słuchamy Disco Polo, czy nie każdy z nas zna najpopularniejszy utwór Zenona "Przez twe oczy zielone" i potrafi zanucić fragment piosenki.

 

Słynny utwór "Przez twe oczy zielone" można było także usłyszeć w wykonaniu polskiej reprezentacji, która w towarzystwie prezydenta Andrzeja Dudy, świętując zwycięstwo w meczu eliminacyjnym, zapewniającym im awans do Euro 2016, śpiewała niczym Zenon Martyniuk o zielonych oczach przyprawiających o szaleństwo.

 
Zobacz także

POLECANE RADIA