Miałeś wypadek, jesteś po operacji? Powinieneś słuchać dużo muzyki!

Victoria Banach
27.04.2017 14:03
Muzyka i relaks

Muzyka i relaks (pixabay.com)

Wielu z nas uważa muzykę za relaksującą. Pomaga nam podczas stresujących momentów i odwraca nam uwagę od rzeczy, które nam "dokuczają". Muzyka ma tak pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne, że powstała dziedzina medycyny poświęcona leczeniu muzyką, nazwana muzykoterapią. Nie zdziwi Was więc poniższe odkrycie dokonane przez brytyjskich lekarzy.

Jakie cuda może zdziałać muzyka?

Wiadomo, że operacja , to bardzo stresująca sytuacja i obciążająca zarówno ciało, jak i umysł. Zespół brytyjskich lekarzy z Uniwersytetu Brunel oraz Uniwersytetu Królowej Marii w Londynie przeprowadziło serię badań w celu ustalenia, czy muzyka potrafi złagodzić ból. Podczas 72 prób na blisko 7000 pacjentów sprawdzano, czy słuchanie muzyki przed, podczas i po operacji łagodzi ból i przyspiesza proces leczenia . Okazało się, że badani odczuwali zdecydowanie mniejszy stres i niepokój, nie potrzebowali wielu leków przeciwbólowych i szybciej dochodzili do siebie po zabiegu.

Muzyczna narkoza - skuteczna metoda?

Pacjentów proszono, by zabrali ze sobą jakieś odtwarzacze z muzyką . Każdego z 7000 podawano konkretnym warunkom - słuchawki bez muzyki, biały szum, brak terapii muzycznej, bądź pełne "leczenie muzyczne" . Co ciekawe, nie ma większego znaczenia, czy chory słucha muzyki przed, podczas lub po zabiegu, ALE wyniki tych, którzy relaksowali się przed operacją były minimalnie lepsze . Największy wpływ miała muzyka, którą ludzie wybierali sobie sami, jednak jej rodzaj - pop, rock, country - nie zmieniał trendów w badaniach. Mimo wyraźnego wpływu na ból czy stres, metoda ta nie skraca pobytu w szpitalu. Pozytywne wyniki nie wystarczyły , by podjąć tę metodę jako codzienną praktykę . Wynika to zapewne ze sceptycyzmu profesjonalistów co do autentyczności badań, a także budżetu koniecznego do wprowadzenia takiej opcji na co dzień.

Muzyka na zdrowie!

Nie tylko podczas pełnej narkozy można skorzystać z tej nowatorskiej metody. Pacjenci, którzy muszą być świadomi podczas operacji, jak na przykład podczas różnych zabiegów na mózgu , wykazywali większą podatność na puszczaną im muzykę. Zdecydowanie mniej się bali, bardziej się relaksowali , a poziomy stresu były niskie. Jak sami mówili, muzyka pozwalała im przestać myśleć o bieżącej sytuacji i nie martwić się niczym. To nie pierwszy raz, kiedy wykorzystano muzykę w celach leczniczych. Stosuje się ją, by pomóc ludziom z demencją starczą i Alzheimerem , jest przydatna w leczeniu depresji oraz - o dziwo - utrzymuje zdrowe serce . Zacznijmy zatem dbać o swoje zdrowie już dziś i słuchajmy dużo muzyki!

Zobacz także

POLECANE RADIA