Abel Korzeniowski - międzynarodowa kariera polskiego kompozytora

Kamil Dębski
20.12.2016 20:11
Abel Korzeniowski

Abel Korzeniowski (fot.facebook/AbelKorzeniowski)

Abel Korzeniowski, polski kompozytor filmowy i teatralny stworzył kolejne wielkie dzieło - muzykę do filmu "Zwierzęta nocy" w reżyserii Toma Forda. Duże znaczenie przy tym projekcie stanowiło dopracowanie wielu elementów, które finalnie miały stworzyć piękną całość. Czy udało się tego dokonać? Tak, ponieważ "Zwierzęta nocy", to zachwycający film, który w znacznym stopniu udoskonaliła muzyka Abla Korzeniowskiego. Jak doszło do współpracy obu panów? Oraz Czy Abel Korzeniowski odniesie międzynarodowy sukces?

Wielki talent, który zasługuje na Oscara!

Współpraca obu panów miała swój początek w 2009 roku, wtedy znany projektant mody debiutował ze swoim filmem "Samotny mężczyzna", do którego Korzeniowski przygotował ścieżkę dźwiękową.

przy debiucie filmowym jednego z najpopularniejszych projektantów mody na świcie.

Po sukcesie debitanObaj panowie współpracowali ze sobą przy "Samotnym mężczyźnie", który był debiutem filmowym jednego z najsławniejszych projektantów.

Jeden z najpopularniejszych projektantów mody zaprosił do współpracy Korzeniowskiego, już po raz drugi! Czemu

Wielki talent zasługuje na Oscara

Abel Korzeniowski , jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie . Kształcił się w klasie wiolonczeli pod kierunkiem wybitnego polskiego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego . Przez dwa lata zdobywał też umiejętności jako asystent na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki. Kiedy, do swojego wielkiego talentu dodał cenne doświadczenie, postanowił poświęcić swoją karierę na komponowanie ścieżek dźwiękowych do projektów filmowych i teatralnych.

Stworzył muzykę do wielu dzieł kultury zarówno w Polsce jak i zagranicą. Największym sukcesem okazały się kompozycje z filmu "Samotny mężczyzna" Toma Forda oraz "W.E. Królewski romans" Madonny . Za oba filmy został nominowany do Złotych Globów . W 2015 roku otrzymał też nominację do nagrody Emmy za produkcję telewizyjną "Penny Dreadful" . Po tych osiągnięciach Abel Korzeniowski, zaczął zdobywać co raz większą popularność na rynku zagranicznym.

Kiedyś Korzeniowski założył się ze swoim przyjacielem reżyserem filmowym Borysem Lankoszem o to, kto pierwszy zdobędzie Oscara . Kompozytor podkreśla, że jest to jego marzenie i wydaje się, że niedługo może się spełnić. W najnowszym filmie Toma Forda "Zwierzęta nocy" , muzyka Abla Korzeniowskiego wydaje się jego najwybitniejszym dziełem i zasługuje na zdobycie złotej statuetki.

Niesamowita współpraca z Tomem Fordem

Mimo, iż Abel Korzeniowski, brał udział w wielu projektach, to największy sukces uzyskał dzięki debiutanckiemu filmowi Toma Forda "Samotny mężczyzna" którego premiera odbyła się w 2009 roku. O początkach ich współpracy polski kompozytor opowiedział w audycji "Aksamit" w radiowej Trójce .

"To, był wielki łut szczęścia. Poleciła mnie edytorka, z którą pracowałem(...) Ona przesłała Tomowi moją płytę demo i jakimś cudem ta muzyka do niego bardzo dotarła. W tym czasie poszukiwał w Los Angeles kompozytora i przesłuchiwał rzeczywiście wszystko, co było dostępne, a, ponieważ jest nas kompozytorów tutaj 2 tys., więc było to tym większe zaskoczenie. Spotkaliśmy się, zaprosił mnie do siebie do biura i w zasadzie natychmiast zdecydował się, żeby ze mną pracować."

Dlaczego tak bardzo spodobała się Fordowi muzyka Abla Korzeniowskiego ? Wydaje się, że popularny projektant mody zauważył w kompozycjach Polaka mnóstwo pasji i zaangażowania, bez których nie wyobraża sobie żadnej inicjatywy twórczej. W każdym jego projekcie widać totalną dbałość o najmniejsze szczegóły oraz dobranie odpowiednich ludzi mających podobne spostrzeżenia oraz wytrzymałość. Finalnie współpraca obu panów zakończyła się sukcesem, a ścieżka dźwiękowa w "Samotnym mężczyźnie" potwierdziła intuicję projektanta mody oraz geniusz Korzeniowskiego.

 

"Zwierzęta nocy" i muzyka Abla Korzeniowskiego

Po 7 latach Tom Ford , wrócił ze swoim drugim filmem "Zwierzęta nocy" , na który warto było czekać. Fabuła opowiada historię kobiety, która dostaje od byłego męża powieść pełną intrygujących i niepokojących zdarzeń. Z każdą kolejną stroną książki bohaterka odnajduje w niej nawiązania do jej przeszłości. Najnowszy film Forda okazał się fenomenalny i jest chwalony przez widzów na całym świecie. Warto wspomnieć, że "Zwierzęta nocy", są już nominowane do Złotych Globów , aż w trzech kategoriach!

Nocturnal AnimalsNocturnal Animals fot.facebook/nocturnalanimals fot.facebook/nocturnalanimals

Muzykę do tego filmu stworzył nie kto inny jak Abel Korzeniowski . Zaufanie Forda do swojego współpracownika znowu przyniosło efekty. Niesamowita ścieżka dźwiękowa polskiego kompozytora spowodowała, że "Zwierzęta nocy" zyskały jeszcze większy przekaz i wartość. Utwory dodają filmowi dramaturgi, emocji oraz pozostają z widzem na długo. Po raz kolejny Korzeniowski udowodnił swoją klasę i wielki talent, które powinny być docenione i nagrodzone przez Amerykańską Akademię Filmową.

Oto jeden z utworów Abla Korzeniowskiego z filmu "Zwierzęta nocy":

 

POLECANE RADIA