Piosenki o miłości są takie banalne?

14.02.2010 09:46

Fot. Grzegorz Dšbrowski / AG

Niekoniecznie i próbujemy to dzisiaj udowodnić. 14 lutego dostajecie od nas dwie listy z utworami o miłości. Takimi "naj" i to niekoniecznie "najpiękniejszymi".

Miłość, która jeszcze nie zbrzydła

Wybranie tylko dziesięciu ulubionych piosenek o miłości początkowo wydawało mi się zadaniem niewykonalnym. Na liście umieściłam te, których pewnie nie usłyszycie w polskich rozgłośniach nawet w Walentynki. I dobrze, że ich nie usłyszycie. Przynajmniej te muzyczne perełki jeszcze przez jakiś czas nam nie zbrzydną.

To, co widzicie poniżej to playlista z Youtube - kolejne utwory uruchomią się automatycznie, możecie również przesunąć listę odtwarzania do następnych lub wcześniejszych.

1. Trudne początki. "Jeżeli kochać, to nie indywidualnie" - Kabaret Starszych Panów.
Czasami nie wiadomo, jak się za miłość zabrać. Wiesław Michnikowski radzi: "wespół w zespół".

2. Coś się dzieje. "Why Do Fools Fall In Love" - Frankie Lymon & the Teenagers. Frankie Lymon, kiedy odniósł sukces z tym przebojem, miał zaledwie trzynaście lat, ale o miłości wiedział wiele. Podczas jednego z wywiadów wyznał, że zakochuje się od piątego roku życia.

3. Przebite serduszko. "Stupid Cupid" - Connie Francis. Bo kiedy już się zakochamy, musimy kogoś za to nieszczęście winić.

4. Emocje nie do opanowania. "Something's Gotten Hold Of My Heart" - Marc Almond & Gene Pitney. Chyba nie ma utworu, w którym emocje towarzyszące zakochaniu były oddane lepiej. Mimo że znam na pamięć nawet najdrobniejsze dźwięki w "Something's Gotten Hold Of My Heart" - zarówno w tej wersji, jak i w oryginale - wciąż mam gęsią skórkę, kiedy słucham tej piosenki.

5. Całkowite oddanie. "Anyway That You Want Me" - Evie Sands. Ten przebój The Troggs doczekał się wielu dobrych coverów, ale wśród nich zdecydowanie wyróżnia się wersja Evie Sands. Moim zdaniem jest to jeden z najpiękniejszych utworów o miłości, tym bardziej, że traktuje o tej stronie uczucia, którą rzadko porusza się w piosenkach - o potrzebie zaistnienia w życiu drugiej osoby. Nieważne w jakiej roli.

6. Bujanie w obłokach. "Daydream" - Lovin' Spoonful. Podobno John Sebastian chciał nawiązać w tej piosence do "Baby Love" The Supremes, ale wyszło mu coś dużo ciekawszego. Słońce, lenistwo, marzenia... A wszystko dzięki miłości.

7. Potrzebujemy tylko siebie. "God Only Knows" - Beach Boys. Być może jest to najsłodsza kompozycja w tym zestawie, nie bez powodu umieszczona zaraz za "Daydream" - do jej napisania zainspirował Briana Wilsona jeden z utworów Johna Sebastiana.

8. Zapowiedź końca. "I Heard It Through The Grapevine" - Marvin Gaye. Miłość nie zawsze jest wesoła.

9. Desperacja. "Love Sick" - The White Stripes.
Ten utwór umieściłam na liście w pierwszej kolejności. Marzyło mi się co prawda wykonanie Boba Dylana, ale jedyne nagranie jego wersji jest na YouTube zilustrowane odrażającym obrazkiem w stylistyce emo... Całe szczęście pozostali White Stripes z fantastycznym coverem.

10. Słodka zemsta. "96 Tears" - Question Mark & The Mysterians.
Nic nie leczy złamanego serca lepiej niż porządny plan zemsty, a jeżeli jest on połączony z bardzo dosłownym tekstem i surowym brzmieniem, zamienia się w genialny kawałek. "96 Tears" jest - według Johna Lennona - najlepszym rockandrollowym numerem w historii.

IB

Miłość tu i teraz

Ja nadal twierdzę, że wybranie zaledwie dziesięciu piosenek o miłości jest niemożliwe. W końcu ktoś kiedyś powiedział, że wszystkie najlepsze kawałki mówią właśnie o miłości. Cóż... przesadził, ale ziarno prawdy w tym twierdzeniu niewątpliwie jest. Zapewne, gdybym układała tę listę tydzień temu, albo za dwa dni, wyglądałaby zupełnie inaczej, ale dzisiaj właśnie tak:

To, co widzicie poniżej to playlista z Youtube - kolejne utwory uruchomią się automatycznie, możecie również przesunąć listę odtwarzania do następnych lub wcześniejszych.


1. Hot Chip - One Life Stand - stwierdziłam, że chcę w rankingu umieścić jedną nowość i nie miałam wątpliwości, którą z nich wybrać. Świetny singiel z jeszcze lepszej płyty, na której pada wiele słów o miłości i przyjaźni.
2. Johnny Cash - Walk The Line - "Because you're mine, I walk the line". Są takie wersy, których nie można zapomnieć.
3. The Shirelles lub Amy Winehouse - Will You Still Love Me Tomorrow - oryginał to oczywiście The Shirelles, ale nie można odmówić uroku wersji Amy Winehouse.
4. Marvin Gaye i Tammi Terrel - Ain't No Mountain High - gdy serce wyrywa się do przodu, nie ma przeszkody, której nie można pokonać. Chyba nie ma też doskonalszej ilustracji tego stanu niż "Ain't No Mountain High".
5. Bright Eyes - First Day Of My Life - powinien istnieć zakaz słuchania tej piosenki bez jednoczesnego oglądania teledysku. Wystarczy wzrok tych ludzi oraz uśmiech i od razu robi się cieplej.
6. Yeah Yeah Yeahs - Maps - można nie lubić YYY's, ale trzeba przyznać, że "Maps" naprawdę im się udało. Jedna z lepszych piosenek o zaufaniu,  pożądaniu i miłości w ostatnich latach.
7. Andrzej Zaucha - Byłaś serca biciem - "Nie wiedzieć czemu wciąż rozkłady jazdy tak zmieniają, że prawie każdy tramwaj pod twym oknem nocą staje". Kolejny z tych wersów.
8. Pustki - Tonie wszystko - cała płyta "Do mi no" była opowieścią o rozpadającym się związku, rozstaniu i o tym, co jest później. "Tonie wszystko" jest jedną z perełek, które się na niej znalazły
9. Blur - No Distance Left to Run - o albumie "13" Blur i pochodzącym z nim "No Distance Left To Run" można napisać podobnie jak o "Tonie wszystko". Damon Albarn próbujący się pozbierać po rozstaniu z wieloletnią partnerką, Justine Frischmann, pisał naprawdę piękne piosenki. "No Distance Left To Run" to jeden z najsmutniejszych przykładów.
10. Joy Division - Love Will Tear Us Apart - na koniec trochę przewrotnie, antypiosenka o miłości, która po prostu musiała się tutaj znaleźć.

KR

PODZIELCIE SIĘ WASZYMI LISTAMI W KOMENTARZACH!
Więcej o:

POLECANE RADIA