6 rzeczy, których dowiedzieliśmy się dzięki Grammy

01.02.2010 17:29
Beyonce w trakcie swojego występu

Beyonce w trakcie swojego występu (REUTERS/MIKE BLAKE)

Ostatniej nocy kolekcja Beyonce wzbogaciła się o sześć lśniących i pachnących nowością statuetek, a nasza wiedza muzyczna powiększyła się o sześć faktów. Wszystko dzięki Nagrodom Grammy...
Owe sześć faktów wiąże się z tym, jak można rozumieć podział na gatunki muzyczne, żeby jednym dać więcej statuetek niż innym.

1. Metallica i Nickelback grają mniej więcej to samo. Obie grupy były bowiem nominowane w kategorii "najlepszego wykonania hard rock". Nagrodę w tej kategorii (pierwszą w dorobku) dostał zespół AC/DC.

2. Najlepszy album pop nagrali Black Eyed Peas. Naprawdę. Widocznie ostatni rok był dla popu dużo gorszy, niż myśleliśmy.

3. R&B to pop. Niech Was nie zmyli to, ile nagród Grammy dostała Beyonce - ma ona to szczęście, że w przeciwieństwie do większości nominowanych, została uznana zarówno za wokalistkę R&B, jak i pop. Dzięki temu znalazła się wśród nominowanych do Grammy w obu gatunkach i - co za tym idzie - miała szansę na więcej nagród. Doceniono jej popowe popisy ("Halo") z albumu, który był najlepszym albumem z gatunku contemporary R&B.

4. Country to też pop. Taylor Swift, która zgarnęła sporo nominacji i statuetek, potraktowana została podobnie jak Beyonce - umieszczono ją zarówno w worku "country" jak i "pop". Wśród nominacji do najlepszego żeńskiego wykonania pop znalazła się piosenka "You Belong With Me", która pochodzi z najlepszego albumu country.

5. Ale dance to już nie pop, chociaż w sumie to jednak pop. Taka np. Lady Gaga z kolei już się na pop nie nadaje i poza najważniejszymi nagrodami (nagranie roku, piosenka roku, album roku) została "skazana" na dance. Dla tego gatunku przeznaczone są 2 (słownie: dwie) nagrody - za nagranie i album. Obie zresztą zdobyła. Wśród rywali "Poker Face" Lady Gagi znalazły się równie niepopowe "Celebration" Madonny i "Womanizer" Britney Spears oraz "Boom Boom Pow" BEP z najlepszego popowego albumu z wokalem. Czyli dance to jednak pop?

6. Metal jest zdecydowanie mniej rozwiniętym gatunkiem muzycznym niż inne, zasługuje więc na mniej nagród. A dokładnie na jedną (za najlepsze wykonanie), czyli dokładnie tyle, ile dostają twórcy muzyki hawajskiej i albumu historycznego. Bardziej docenionymi przez Grammy gatunkami są np. album mówiony i muzyka dla dzieci. W końcu metal nie ma żadnych podgatunków, a jedyna forma, w której występuje, to "wykonanie" - nie powstają żadne albumy ani utwory metalowe. Może dlatego właśnie Metallica i Nickelback grają mniej więcej to samo.

IB

POLECANE RADIA