5 piosenek zainspirowanych Salingerem

29.01.2010 14:42

AP/Amy Sancetta

Przedwczoraj w wieku 91 lat zmarł J.D. Salinger, autor kultowej powieści "Buszujący w zbożu". Książka przez ponad 50 lat inspirowała nie tylko poszukujących swojego miejsca nastolatków, ale i muzyków.
Nie jesteśmy w stanie przywołać wszystkich przykładów tego, jak Salinger wpłynął na muzykę. Muzycy nawiązywali do jego twórczości, nie tylko odwołując się do jego dzieł w swoich utworach, ale także w nazwach (przypomnijmy chociażby The Caulfields czy Rollerskate Skinny). Egzemplarz "Buszującego w zbożu" odegrał też dużą rolę w zabójstwie Johna Lennona. Wybraliśmy pięć zupełnie dosłownych nawiązań do twórczości Salingera.

5. Billy Joel - "We Didn't Start The Fire"

Wśród najważniejszych wydarzeń i zjawisk wymienianych przez Joela nie mogło zabraknąć "Buszującego w zbożu".4. Ace Of Base - "Life Is A Flower"

Zaskoczeni obecnością tego zespołu na liście? Szwedzi nawiązują do "Buszującego w zbożu", śpiewając "No catcher in the rye can help you from yourself".3. Guns N' Roses - "The Catcher In The Rye"

W oryginale na gitarze zagrać miał Brian May, ale na długo oczekiwanym albumie "Chinese Democracy" nagrane przez niego partie się nie znalazły. Utwór podobno mówi o zabójcy Johna Lennona Marku Chapmanie.2. The Cure - "Bananafishbones"

"Idealny dzień na ryby", czyli "A Perfect Day for Bananafish", znalazł się w zbiorze "9 opowiadań". Na albumie "The Top" z 1984 r. znalazł się nawiązujący do ryb bananówek utwór.1. Green Day - "Who Wrote Holden Caulfield?"

Billie Joe Armstrong nie ukrywa, że jedną z jego ulubionych powieści jest "Buszujący w zbożu". Co ciekawe, na pytanie zespołu Green Day odpowiedziała grupa Screeching Weasel kawałkiem "I Wrote Holden Caulfield".IB

POLECANE RADIA