10 najważniejszych muzycznych wydarzeń 2009 r. (świat)

28.12.2009 18:09
Charles H. Wright Museum of African American History, Detroit

Charles H. Wright Museum of African American History, Detroit (AP/Carlos Osorio)

Rok zbliża się ku końcowi, Infomuzyka rozpoczyna więc podsumowania. Na początek przypomnijmy sobie najważniejsze muzyczne wydarzenia ze świata z ostatnich dwunastu miesięcy. Co przyjdzie nam kiedyś do głowy, kiedy pomyślimy o roku 2009 w muzyce?

10. Umiera Les Paul

Co prawda w mediach dużo głośniej było o śmierciach innych związanych z muzyką postaci (patrz: Stephen Gately, DJ AM), ale żadna z nich nie miała na muzykę takiego wpływu jak Les Paul. To jemu w dużej mierze zawdzięczamy rock w takim brzmieniu, w jakim go znamy - kto wie, jaką muzykę nagrywano by przez ostatnie dekady, gdyby gitarzysta nie przyczynił się do stworzenia nowej, nazwanej na jego cześć, gitary elektrycznej Gibsona. Muzyk zmarł 13 sierpnia w wyniku komplikacji po zapaleniu płuc.
9. The Beatles here, there and everywhere

Może i rok 2009 nie należał do Beatlesów, ale było o nich całkiem głośno. A to za sprawą dnia z trzema dziewiątkami w dacie, w którym ukazało się spełnienie marzeń fanów Czwórki - zremasterowane nagrania The Beatles. Trochę mniejsze marzenia Beatlemaniaków spełniła gra "The Beatles: Rock Band" poświęcona legendarnej grupie.
8. Kurt Cobain pojawia się w Guitar Hero 5

Wydarzeniem w zasadzie nie jest to, że wokalista Nirvany w ogóle znalazł się w grze "Guitar Hero", ale to, że został pokazany w taki sposób, w jaki został pokazany. Koszmarna grafika i to, że przedstawiający kultowego muzyka avatar wykonywał cudze utwory, zaskutkowały serią oskarżeń. Courtney Love, Dave Grohl, Krist Novoselic i twórcy gry przerzucali się winą. Przygody gry niekoniecznie przygodowej możecie jeszcze raz prześledzić tutaj.
7. Rage Against The Machine vs X Factor

Fani Rage Against The Machine, a może raczej przeciwnicy monopolu "X Factora" na świąteczne numery jeden w Wielkiej Brytanii, wypowiedzieli wojnę podopiecznym Simona Cowella i postanowili wprowadzić na pierwsze miejsce listy przebojów wybrany przez siebie utwór - "Killing In The Name" tegoż zespołu. Co ciekawe, próba zakończyła się powodzeniem i Brytyjczykom w Święta miłosiernie panował zespół Rage Against The Machine. Co jeszcze ciekawsze, inicjatorzy akcji dostali propozycje pracy w wytwórni Cowella. A biedny zwycięzca "X Factora" Joe McElderry nie zdobył świątecznego szczytu z piosenką Miley Cyrus. Szczegóły sprawy znajdziecie tutaj.
6. Kanye West wie lepiej

O tym, jak Kanye West zepsuł wyjątkowy moment Taylor Swift podczas odbierania nagrody MTV VMA, słyszeli chyba wszyscy, a wypowiedziane przez Westa słowa, parafrazowane na różne sposoby, zagościły już w języku potocznym. "I'ma let you finish, but..."
5. Blur powraca

Prędzej czy później to się musiało stać i stało się akurat w 2009 roku, kiedy to Blur obchodził dwudziestolecie. Wszystko zaczęło się od nieśmiałych i pełnych nadziei plotek o powrocie zespołu w 2008 r. Pod koniec 2008 r. plotki zostały oficjalnie potwierdzone i na lipiec zapowiedziano koncert w Hyde Parku. Później podano daty kolejnych koncertów... i na nich niestety zakończył się powrót Blur. Czekamy na następny.
4. Lady Gaga zdobywa świat

Jeżeli rok 2009 w muzyce pop miał do kogoś należeć, to chyba właśnie do niej. Co prawda debiutancki album Lady Gagi ukazał się jeszcze w 2008 r., ale przez ostatnie dwanaście miesięcy Stefani Germanotta z wokalistki ze zbyt dużą ilością makijażu i z wpadającymi w ucho popowymi utworami przekształciła się w modowego potwora z tymi samymi piosenkami i jeszcze większą ilością makijażu. Skandale z jej udziałem - zarówno te związane z modą, jak i te z gatunku "co ona ma pod spódnicą?" - przełożyły się na ogromną popularność. To właśnie Lady Gagi, jak wynika z obliczeń Last.fm, słuchaliśmy w 2009 r. najczęściej.
3. Noel Gallagher odchodzi z Oasis

Przez jakiś czas w 2009 r. byliśmy niemal pewni, że zespół Oasis się rozpadł. Wszystko na to wskazywało i sami zainteresowani tak twierdzili. Później, głównie przez wypowiedzi Liama Gallaghera, pojawiły się wątpliwości. Wokalista stwierdził, że będzie wciąż pracować z muzykami Oasis pod nazwą... Oasis. Czy to naprawdę rozpad, czy "tylko" odejście Noela Gallaghera? Jedno jest pewne: w 2009 r. Oasis stracił autora większości utworów. W tej chwili grupa najprawdopodobniej funkcjonuje pod nazwą Oasis 2.0.
2. Pojawia się Susan Boyle

Kiedy niepozorna Szkotka wyszła na scenę brytyjskiej wersji "Mam talent", nic nie wskazywało na to, że mogłaby odnieść sukces. Nawet kiedy zaśpiewała i swoim głosem wprawiła publiczność w osłupienie, nikt chyba nie przypuszczał, że jej naprędce wydany album stanie się najlepiej sprzedającym się w Wielkiej Brytanii krążkiem 2009 r., a fenomen popularności Susan Boyle badać będą zastępy psychologów, socjologów i medioznawców.
1. Michael Jackson umiera

Rok 2009 zapisze się w historii muzyki przede wszystkim jako ten, w którym zmarła jedna z największych gwiazd muzyki pop. 25 czerwca świat obiegła zupełnie zaskakująca wiadomość o śmierci Michaela Jacksona. Kolejne dni przyniosły nagły wzrost zainteresowania muzyką i osobą Króla Popu. Wokalista został pochowany 3 września.IB

POLECANE RADIA