Bitwa coverów - Seven Nation Army

25.05.2009 15:10
The White Stripes

The White Stripes (White Stripes, fot.mat.prasowe)

Dzisiaj w "Bitwie coverów" jeden z najbardziej charakterystycznych riffów nowego wieku - SEVEN NATION ARMY The White Stripes. Tak charakterystyczny kawałek doczekał się wielu przeróbek, oto niektóre z nich.

AUDIOSLAVE

Chris Cornell i Audioslave nie włożyli specjalnie dużo wysiłku w aranż swojej wersji tego utworu. Jest trochę "ciężej" niż w oryginale, ale przede wszystkim dzięki wokalowi trudno ich pomylić z kimkolwiek innym. Być może również dzięki temu, że to koncertowe wykonanie z udziałem publiki, czuć tutaj moc "Seven Nation Army". Nie bardzo potrafimy sobie wyjaśnić tylko jedną rzecz: co w tym kawałku robi dźwięk imitujący syrenę (m.in. ok.2 minuty).

 


 

The Dynamics

Francuzi z The Dynamics z pełnego... dynamitu kawałka zrobili rozbujaną usypiankę. Piosenka w tej wersji powinna spodobać się wszystkim fanom reagge i dubu, a Ci, którzy nie wyobrażają sobie, że cokolwiek poza charakterystycznym riffem może być w "Seven Nation Army" na pierwszym planie, mogą być rozczarowani.  
The Flaming Lips

Podobnie jak w przypadku Audioslave, mamy tutaj motyw z dźwiękiem syreny i po raz drugi nie wiemy o co chodzi. Chociaż trzeba przyznać, że w wersji The Flaming Lips wtapia się on w całość bardziej niż u Chrisa Cornella. Ponadto głos Wayne'a Coyne'a przetworzony przez megafon i sporo elektronicznych efektów.Naosol i PV Nova


Akustyczna, ale mimo to dosyć rozbudowana wersja "Seven Nation Army" - dwie gitary, bębny i dwa wokale.   
 

Kate Nash


"Troszkę zmęczona" Kate Nash zagrała swoją wersję "SNA" w BBC u Jo Whiley. Podstawą coveru są klawisze, bas i perkusja. Choć Kate potrafi porwać swoim głosem, tutaj brzmi troszkę anemicznie - wygląda jednak na to, że to celowy zabieg. Można się o tym przekonać w finale utworu.
 

 

Alice Russell


Brakowało Wam skrzypiec? Proszę bardzo, w wersji Alice Russell pojawiają się i one. Nie ma co ukrywać, że jednak mocny, soulowy głos artystki, zwraca tutaj największą uwagę.


 

 

TOMER G


Mieliśmy opory przed pokazaniem tej wersji, bo zdecydowanie nie należy ona do najlepszych, ale... nie można jej odmówić tego, że różni się od pozostałych. Tak zabrzmiałoby "Seven Nation Army" w Manieczkach. Tomer G poza konkursem. 

Oryginał - The White Stripes

Gdyby jakimś cudem ktoś z Was nie znał oryginału...

 


 

Wyniki poprzedniej bitwy coverów, czyli najlepsze wersje KINGS OF LEON według Was:

1. Bat For Lashes - 24%

2. Friendly Fires - 20%

3. Karima Francis - 18%

4. Lykke Li - 15%

5. Pixie Lott - 13%

6. James Morrison - 10%

 

KR

PYTANIE Która wersja SEVEN NATION ARMY jest najlepsza?

  • Audioslave
  • The Dynamics
  • The Flaming Lips
  • Naosol i PV Nova
  • Kate Nash
  • Alice Russell

POLECANE RADIA