Do czego podobny jest utwór "Viva la Vida"?

04.05.2009 14:08
Sąd nie rozstrzygnął jeszcze, czy Coldplay popełnił plagiat w utworze "Viva la Vida", a już kolejny artysta twierdzi, że słyszy w nim fragmenty swojej kompozycji.

Przypomnijmy, że w grudniu Joe Satriani oskarżył Coldplay o to, że zespół wykorzystał spore fragmenty jego "If I Could Fly" w "Viva la Vida". Jeszcze wcześniej plagiatu w tym kawałku dopatrzył (dosłyszał?) się zespół Creaky Boards, znany głównie z tego... że oskarżył Coldplay o plagiat. Grupa twierdziła, że Chris Martin usłyszał ich utwór "The Songs I Didn't Write" podczas koncertu. Dość szybko okazało się jednak, że Coldplay nagrał demo "Viva la Vida" jeszcze przed koncertem Creaky Boards.

Teraz o podobieństwie "Viva la Vida" do swojego utworu powiedział Yusuf Islam.

- Trwa całe to zamieszanie wokół tego, czy Coldplay ukradł melodię Satrianiemu, ale jakby się w nią wsłuchać, to słychać, że jest moja! To "Foreigner Suite" - zauważył ostatnio muzyk.

Cat Stevens nagrał "Foreigner Suite" jeszcze zanim zmienił nazwisko na Yusuf Islam. 18-minutowy utwór znalazł się na albumie "Foreigner" z 1973 r. Wszystko wskazuje jednak na to, że Islam nie wytoczy Coldplay procesu.

O swoje powinien też zawalczyć - naszym zdaniem - Jesse Barish. Jego utwór "Hearts", który w 1981 r. nagrał Marty Balin, znany głównie jako wokalista Jefferson Airplane, także zaskakująco przypomina kawałek Coldplay.

Możecie porównać wszystkie zamieszane w sprawę utwory i sami zdecydować, który jest podobny do którego. A może są jeszcze jakieś kompozycje, które wykorzystują ten sam motyw?

Coldplay

Joe Satriani

Cat Stevens

(podobny do "Viva la Vida" fragment zaczyna się ok. 5:20)

Marty Balin

POLECANE RADIA