Nirvana z przymrużeniem oka

22.04.2009 15:15
Kurt Cobain

Kurt Cobain (KURT COBAIN)

Jednym z największych powodów do radości dla artysty powinno być - paradoksalnie - parodiowanie jego twórczości. Parodiuje się przecież tylko dzieła kultowe, na tyle charakterystyczne, żeby odbiorcy od razu byli w stanie rozpoznać, na podstawie jakiego utworu powstały. Zdawał sobie sprawę z tego Kurt Cobain . Podobno kiedy usłyszał parodię "Smells Like Teen Spirit", stwierdził, że Nirvanie się udało. A czy parodystom też?
Ani zespołu, ani kawałka nikomu nie trzeba przedstawiać. Przypomnijmy jednak oryginał.


"Weird Al" Yankovic - "Smells Like Nirvana"

Najbardziej znana parodia "Smells Like Teen Spirit" w wykonaniu najbardziej znanego parodysty ukazała się zaledwie rok po oryginale. Nie tylko ucieszyła ona Kurta Cobaina, ale i pomogła utrwalić pozycję "Weird Ala" jako jednego z najlepszych i najlepiej sprzedających się komików wszech czasów.


Bill Nye - "Air Pressure"

Trudno uwierzyć, ale nawet program edukacyjny podjął się sparodiowania "Smells Like Teen Spirit". W popularnej amerykańskiej serii "Bill Nye the Science Guy" Byll Nye, aktor i pracujący dla Boeinga aeronautyk, przy pomocy "Smells Like Teen Spirit" przybliżał widzom zagadnienie ciśnienia atmosferycznego.


The Ukulele Orchestra of Great Britain - "Smells Like Teen Spirit"

Zastanawialiście się kiedyś, jak brzmiałby kawałek Nirwany w wersji hawajskiej? The Ukulele Orchestra of Great Britain postanowiła zaspokoić Waszą ciekawość. Ukulele nie jest instrumentem, który automatycznie kojarzy się z grunge'em, ale orkiestra najwyraźniej lubi wyzwania.


Kristof Robertson - "(Nothin') Sells Like The Holy Spirit"

Tym razem "Smells Like Teen Spirit" staje się pretekstem do refleksji nad religią. Bliżej nieznany pan Kristof Robertson jest fanem parodii muzycznych i tworzy je w zaciszu własnego domu. Pochodzi z Australii, mieszka w Londynie, a jego "(Nothin') Sells Like The Holy Spirit" można posłuchać tutaj .

"Smells Like Christmas Spirit"

Na koniec coś zdecydowanie lżejszego. Święty Mikołaj i renifery dają czadu.

Iga Burniewicz

POLECANE RADIA