Bitwa coverów: Paranoid Android

12.04.2009 08:14
Easy Star All Stars

Easy Star All Stars (Easy Star All Stars, fot.mat.prasowe)

Po informacji o tym, że zespół Radiohead w sierpniu wreszcie zagra w Polsce, trudno sobie wyobrazić innego bohatera naszej "Bitwy coverów". Bierzemy więc na warsztat kawałek sprzed dwunastu lat, jeden z flagowych numerów Radiogłowych - Paranoid Android

 

Brad Mehldau

Jazzman Brad Mehldau udowodnił, że tak niestandardowy singiel jak "Paranoid Android" (pierwszy utwór promujący krążek 'OK Computer'), może świetnie zabrzmieć w wersji na fortepian, perkusję i instrumenty dęte. W 2002 roku nagrał dziewięciominutową wersję tego utworu na album "Largo". Na koncertach potrafi się ona rozrosnąć jeszcze bardziej. U nas dzisiaj wersja studyjna.

 

 
 

Rock 4

Trudno ostatnio znaleźć utwór, który NIE miałby swojej wersji a'capella, szczególnie jeśli jest to taki kawałek jak "Paranoid Android". U nas w wykonaniu holenderskiej grupy Rock 4. Czy nam się wydaje, czy brzmi zaskakująco nieźle?

 
 

Easy Star All-Stars

Radiohead w wersji reggae? Proszę bardzo. Jamajska pulsacja wbrew pozorom całkiem dobrze pasuje do niektórych kawałków zespołu Thoma Yorke'a. Formacja Easy Star All-Stars przerobiła w 2006 roku "OK Computer" w całości,a można to usłyszeć na płycie "Radiodread".

 
 
 

Sia Furler

Australijska wokalistka Sia (znana m.in. jako głos Zero 7) zaprezentowała bardzo kobiecą wersję "Paranoid Android" na składance-hołdzie "Exit Music: Songs with Radio Heads" z 2006 roku. W Stanach zyskała ona sporą popularność dzięki temu, że znalazła się na ścieżce dźwiękowej serialu "O.C.". Nie zdziwilibyśmy się też, gdyby ktoś wpadł na pomysł wykorzystania jej np.w reklamie.  
 
 

Vitor Araujo

Jeśli wydawało Wam się, że Brad Mehldau to jedyny pianista, który zinterpretował utwór Radiohead, byliście w błędzie - niejaki Vitor Araujo też to zrobił. Jego wersja zmierza bardziej w stronę muzyki klasycznej niż jazzu i również sięga prawie ośmiu minut.

 

 

Oryginał - Radiohead

Na koniec tradycyjnie oryginał, tym razem w wersji koncertowej, nie musimy tłumaczyć dlaczego. Jako post scriptum dodamy zastrzeżenie, że nie znaleźliśmy żadnego stricte gitarowego coveru "Paranoid Android" z męskim wokalem, który uznalibyśmy za interesujący. Macie jakiś?

 


 

 

Wyniki poprzedniej bitwy coverów, czyli najlepsze wersje CAN'T TAKE MY EYES OFF YOU według Was:

1. Muse - 34%

2. Heath Ledger - 23%

3. Lauryn Hill - 21%

4. Manic Street Preachers - 8%

5. Andy Williams - 8%

6. Boys Town Gang - 5%

7. Hate Honey - 2%

 

KR

 

 

Więcej o:

POLECANE RADIA