Reni Jusis - A mogło być tak pięknie: posłuchaj!

24.03.2009 07:56
Reni Jusis - Iluzjon

Reni Jusis - Iluzjon (Reni Jusis - Iluzjon)

Odmieniona Reni Jusis przedstawiła pierwszy oficjalny zwiastun projektu ILUZJON. Piosenka o prowokacyjnym tytule "A mogło być tak pięknie" to zdecydowany odwrót od popowo-elektronicznego brzmienia. Również cała płyta rozbrzmiewa klasycznymi dźwiękami m.in.fortepianu, akordeonu, pedal steel guitar, melotronu, cymbałów wileńskich, wibrafonu, organów Hammonda i piano Rhodesa.

 

 

Płyta zawiera w większości autorskie teksty i kompozycje artystki, z wyjątkiem duetu z Gabą Kulką, który jest ich wspólnym dziełem. W warstwie tekstowej jest to najbardziej dojrzała i osobista wypowiedź Reni. Jak sama mówi:

Tworząc nowy projekt starałam się wrócić do moich pierwszych fascynacji muzycznych. Do czasów, kiedy na scenie starego kina i domu kultury w moim rodzinnym mieście często można było usyszeć piosenkę poetycką, aktorską, musicale, folk i jazz. Postanowiłam tym razem opisać w swych piosenkach dwa skrajne światy: ten realny, od którego często uciekam i ten, w którym szukam schronienia, przede wszystkim dzięki muzyce i wyobraźni. Ten ostatni nazwałam moim prywatnym "Iluzjonem", stąd tytuł nowej płyty. Najważniejszym celem dla mnie i mojego nowego zespołu są koncerty. Planujemy w tym roku trasę koncertową po starych kinach. Jest ich jeszcze sporo w naszym kraju, choć część z nich chyli się ku upadkowi. Może to już ostatnia okazja by je odwiedzić, wypenić naszymi dźwiękami.

Reni do swych inspiracji zalicza kompozycje Stanisława Soyki, Roberty Flack, powieści: "Siddhartha" Hermanna Hessego , "Moje pierwsze samobójstwo" Jerzego Pilcha, sztukę teatralną "Dwoje na huśtawce" Williama Gibsona, oraz filmy: "Once" Johna Carneya i "All That Jazz" Boba Fosse'a. "Iluzjon" to swoisty kameralny melodramat, album pełen emocjonalnych ballad i romansów. Premiera zapowiedziana jest na 24 kwietnia.

źródło: mat.prasowe

POLECANE RADIA