Trzy po trzy: Natalia Przybysz (Natu)

18.03.2009 09:49
Natu, fot. MySpace artystki

Natu, fot. MySpace artystki (Natu, fot. MySpace artystki)

Kilka dni temu w "Trzy po trzy" poznaliście płytowe typy Envee'ego. Następną osobą przepytaną w naszym cyklu była Natalia Przybysz, która w swojej solowej twórczości posługuje się pseudonimem Natu i właśnie w oparciu o produkcje Envee'ego wydała jesienią 2008 roku album "Maupka Comes Home".

Trzy płyty, które ostatnio zrobiły na mnie największe wrażenie:

1. Georgia Anne Muldrow "Olesi: Fragments of an Earth" - nie należy do najprostszych i najwygodniejszych albumów soulowych. Posiada jednak impresjonistyczne i wyjątkowo wyraziste przekazy. Sztuka "nieużytkowana" na co dzień, ale działająca na serce. Z czasem rodzi się duże przywiązanie do tych piosenek.

2. Mamady Keita & Sewa Kan "Wassolon Percussions Malinke" - takiej energii oczekuję na parkiecie.

3. Keziah Jones "Nigierian Wood" - przepiękne melodie i naturalnie funkowe aranże. Idealistyczne teksty romantyczno propagandowe.

Trzy płyty, które nigdy mi się nie znudzą:

1. Fela Kuti "Black President" - jądro brzmienia vintage Afryki, tytuł wyjątkowo na czasie.

2. Cassandra Willson "Blue Light till dawn" - genialne gitary, przestrzeń otwartego gardła, dużo powietrza, sentyment bo słucham jej od podstawówki

3. Ella Fitzgerald & Joe Pass "Take Love Easy" - klasyk. Konieczny do odświeżań. Pani Ella przypomina jak się śpiewa pięknie i spożywczo. Od czasu do czasu potrzebna jest aby nie oszaleć wśród nowych, co raz bardziej skomplikowanych konwencji...

Trzy płyty, na które czekam najbardziej:

1. Lauryn Hill  - jestem fanką, czekam na cokolwiek od Lauryn Hill.

2. D'Angelo - trudno wciąż otrząsnąć sie po "VooDoo".

3. Erykah Badu - New Amerykah Part Two (Return of the Ankh)  - pierwsza część była genialna, czekam na następną. Erykah trzyma poziom i wyznacza kierunki nowoczesnego soulu.

Przepytali, zredagowali, zaprezentowali: Tymek Kubik i Andrzej Cała

Natalia Przybysz (Natu) - ogromną popularność, sławę i sympatię zyskała śpiewając w jednej z najważniejszych rodzimych grup XXI wieku - Sistars. Od pewnego czasu nagrywa solowo. Zapisała na koncie eklektyczny, bardzo oryginalny album "Maupka Comes Home" z jesieni 2008 roku.

POLECANE RADIA