Zbigniew Hołdys wciąż wierzy, że zmieni polską muzykę

10.03.2009 11:52
Zbigniew Hołdys

Zbigniew Hołdys (Fot. Julian Sojka / AG)

Z najnowszego wywiadu ze Zbigniewem Hołdysem dowiadujemy się, że program Hit generator ożywi rynek, polskie stacje radiowe to "wystawy sklepowe przedsiębiorstw handlowych", natomiast Dodę i Feel można tylko wylansować, a nie zrobić z nich artystów.
 

Zbigniew Hołdys od wielu lat jest stałym komentatorem polskiej sceny muzycznej, nie dziwi więc, że przy okazji startu programu "Hit generator", po raz kolejny możemy dowiedzieć się, jakie są opinie "Guru" na temat jej kondycji. W rozmowie z Jackiem Cieślakiem w "Rzeczpospolitej" krytykuje komercyjne stacje radiowe i system, który pozwala im na pobłażliwe traktowanie polskiej muzyki:

To nie są kreatywne radia, tylko wystawy sklepowe przedsiębiorstw handlowych. Ich biznesem jest sprzedaż czasu antenowego na reklamy. Jak się okaże, że cisza się lepiej sprzedaje niż muzyka - to będzie na antenie cicho. Ich muzyka jako forma sztuki nie interesuje, a jeśli tak - to na takiej zasadzie, jak właściciela straganu podczas odpustu. 

Mimo wszystko Hołdys liczy na to, że to się jeszcze zmieni, że podobnie jak na całym świecie "komercyjne stacje jeszcze ewoluują". Podobny optymizm nie opuszcza go w przypadku "Hit Generatora":

Ufam, że damy szansę artystom, a rynek się ożywi. Ważne dla mnie było również to, że "Hit generator" ma być realizowany na żywo. Trzeba wziąć gitarę do ręki, podłączyć się do prądu i grzmotnąć. Udawać nie można.

Muzyk skomentował również liczne porównania nowego programu TVP2 do kultowego w pewnych kręgach brytyjskiego "Top Of The Pops":

To nasze pragnienie, choć dużo skromniej oceniamy nasze możliwości techniczne. "Top of the Pops" to było bajkowe miejsce z kilkoma scenami, gdzie grała Metallica, a zaraz potem brytyjski wykonawca folk. Teraz zastępuje go program "Later Live With Jools Holland", który pokazuje wszystkie kolory muzyki.

Tymczasem przypominamy, że wyniki oglądalności trzech pierwszych odcinków Hit Generatora były tak słabe, że władze TVP postanowiły przenieść show do innego pasma programowego. Od 20 marca program będzie można oglądać w piątki o 22.35, a nie jak dotychczas w soboty o 21.00.

KR

źródło: Rzeczpospolita

 

POLECANE RADIA