Francophonic Festival 2009 - prezentacja artystów, cz.3

09.03.2009 12:55
Amadou i Mariam

Amadou i Mariam (Amadou i Mariam, fot.mat.prasowe)

Już w najbliższy piątek pierwszy warszawski koncert w ramach Francophonic Festival 2009 . Jego gwiazdą będzie niezwykły duet Amadou & Mariam, który oczarował m.in. Manu Chao, Damona Albarna i The Scissor Sisters. Ta dwójka na scenie prezentuje połączenie muzyki Afryki z retro popem, funkiem i afro beatem.

Kilka lata temu Manu Chao odkrył dla nas muzykę niezwykłej afrykańskiej pary: Amadou & Mariam, dwójki niewidomych muzyków z Mali, którzy swoją muzyką oczarowali Francję i podbili cały świat. Wszystko to stało się za sprawą wydanego w 2005 roku album "Dimanche a Bamako", wyprodukowanego przez Manu Chao, którego zafascynowała porywająca afro-funkowa twórczość pary. Płyta brawurowo łączy rdzenną muzykę Afryki z retro popem lat 70-tych, bluesem, reggae a nawet muzyką kubańską. Na albumie oprócz Manu pojawili się takie znakomitości jak Tiken Jah Fakoly i Cheik-Tidiane Seck. "Dimanche a Bamako" została jednym z najlepszych albumów world music 2005 roku, co potwierdziły liczne nagrody i wyróżnienia m.in. Victoires de la Musique, BBC Radio 3 oraz nominacje do GRAMMY i MOBO, w kategorii Najlepszy Album World Music.


Po czterech latach ukazuje się ich kolejny album "Welcome To Mali". Podobnie jak na poprzedniej płycie nie zabrakło na nim gwiazd wielkiego formatu, pojawili się: Keziah Jones, Tiken Jah Fakoli, Toumani Diabate i Juan Rozoff. Album promuje singiel Sabali napisany i wyprodukowany przez kolejnego wielbiciela muzyki afro-funk: Damona Albarna z zespołu Gorillaz, który dołączył do grupy muzyków oczarowanych twórczością Amadou i Mariam.

 


 


W 2006 roku Amadou i Mariam po raz pierwszy odwiedzili Polskę, występując na pierwszej edycji festiwal kultury frankofońskiej. Ich porywający występ przyciągnął tłum widzów, który wypełnił od ostatniego miejsca wówczas nowo otwarty klub Palladium w Warszawie. Po 4 latach, Amadou & Mariam ze swoim magicznym i roztańczonym widowiskiem, ponownie zjawią się w Warszawie, żeby swoją obecnością uświetnić kolejną edycję festiwalu Frankofońskiego.

Amadou & Mariam

Warszawa / Klub Palladium, ul. Złota 7/9

piątek, 13 marca 2009
start: 20.00, wstęp od godz.19.00

Ceny biletów:
75 zł, 85zł (od 22 lutego)   

95 zł (w dniu koncertu)

FRANCOPHONIC FESTIVAL 2009 - SZCZEGÓŁY IMPREZY!

 

POLECANE RADIA