Bitwa coverów: Hallelujah

29.01.2009 16:10
W drugiej odsłonie naszej Bitwy Coverów, sięgniemy po znacznie bardziej klasyczny utwór. Ostatnio zaprezentowaliśmy kilka wersji hitu Britney Spears, WOMANIZER. Dzisiaj posłuchajcie HALLELUJAH, w oryginale wykonywanego przez Leonarda Cohena.
Jeff Buckley

Jest to chyba najsłynniejsza wersja utworu "Hallelujah", przez wiele osób uważana za oryginał. Buckley nagrał ją w 1994 roku na płytę "Grace". Oszczędna aranżacja i charakterystyczny głos artysty urzekają do dzisiaj - pod koniec minionego roku piosenka w tej wersji znalazła się na drugim miejscu brytyjskiej listy sprzedaży singli. Wydarzenie to było poprzedzone przez kampanię przeprowadzoną przez fanów Jeffa Buckleya. Cover w tej wersji wielokrotnie był umieszczany w różnych podsumowaniach, m.in. "Top 10 najwspanialszych utworów" magazynu Q i "500 najlepszych piosenek wszech czasów" Rolling Stone'a.

 

 
Alexandra Burke

To interpretacja, która pod koniec ubiegłego roku zaczarowała Brytyjczyków i znlazła się na szczycie listy sprzedaży. W ekspresowym tempie piosenka stała najszybciej sprzedającym się singlem 2008 roku (rozeszła się w ponad milionie egzemplarzy). Po raz pierwszy Bruke wykonała ją w programie "X Factor", którego laureatką została niedługo później. Jest to "najbogatsza" aranżacyjnie i jednocześniej najbardziej popowa wersja "Hallelujah" z dzisiaj przez nas prezentowanych. 

 

 

 

John Cale

Wersja Johna Cale'a najpierw pojawiła się w 1991 roku na tribute albumie dla Leonarda Cohena, "I'm Your Fan". Później można ją było usłyszeć na kilku płytach. Ponownie stała się popularna w 2001 roku za sprawą filmu "Shrek". Ciekawostką jest, że to właśnie wersję Cale'a mamy filmie, natomiast na soundtracku śpiewa Rufus Wainwright. My dzisiaj prezentujemy wersję z sekcją smyczkową i niewielkim udziałem fortepianu.

 

Imogen Heap

Druga kobieta w tym gronie. Brzmieniowo Imogen Heap prezentuje zupełne przeciwieństwo Alexandry Burke. Dostajemy po prostu wokal, jakiekolwiek instrumenty okazują się zbędne. Ten cover pojawił się na soundtracku amerykańskiego serialu "The O.C."

 
Rufus Wainwright

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, "Hallelujah" w wykonaniu Wainwrighta można usłyszeć na płycie ze ścieżką dźwiękową filmu "Shrek". Swoją drogą, wciąż nie możemy wyjść z podziwu - kto wymyślił, żeby akurat ten utwór umieścić w animowanej opowieści o zielonym ogrze? 

 


Oryginał - Leonard Cohen

 

 

Wyniki poprzedniej bitwy coverów, czyli najlepsze wersje WOMANIZER według Was:

1. Britney Spears (37%)

2. Lily Allen (21%)

3. All-American Rejects (19%)

4. Cosmic Elf (16%)

5. Ladyhawke (8%)

 

POLECANE RADIA