Brytyjska bitwa

17.12.2008 09:05
Jeff Buckley

Jeff Buckley (Jeff Buckley - okładka płyty Grace)

W Wielkiej Brytanii trwa bitwa o świąteczny Numer Jeden. W grę wchodzą głównie dwie panie: Alexandra Burke i Leona Lewis. Nieoczekiwanie do walki włączył się jednak... Jeff Buckley.

Alexandra Burke i Leona Lewis to laureatki programu "X Factor" - pierwsza wygrała ostatnią, zakończoną w ostatnim tygodniu edycję, a druga wcześniejszą. Choć Lewis ma już na swoim koncie sukcesy z autorskimi piosenkami, tym razem jako singiel wydała cover utworu "Run" Snow Patrol". Z kolei Burke proponuje "Hallelujah", swego czasu wykonywane przez Leonarda Cohena. Powoli staje się to brytyjską tradycją - wszystko wskazuje na to, że już trzeci rok z rzędu w trakcie świąt królować będzie laureat wspomnianego programu. Szala zwycięstwa jest w tej chwili po stronie Burke - sprzedała o ponad 120 tysięcy sztuk singla więcej niż Lewis. Taką przewagę trudno będzie nadrobić.

 


Nie będzie to jednak jedyna wersja "Hallelujah" w pierwszej dziesiątce UK Charts. W tej chwili jako miejsce trzecie obstawiany jest nie kto inny, jak Jeff Buckley, wykonawca chyba najsłynniejszej wersji tego utworu z 1994 roku. Fani nieżyjącego artysty wyrażają w ten sposób swój protest przeciwko nowemu coverowi. Nie jest też wykluczone, że Buckley ostatecznie znajdzie się aż na miejscu drugim. To pierwsza tego typu sytuacja w historii, kiedy dwie wersje tego samego utworu znajdą się w samej czołówce.

 


 

Sytuację postanowili natychmiast wykorzystać wydawcy i na początek przyszłego roku zapowiedziano wydanie kompilacji z największymi przebojami Buckleya. Oto tracklista płyty "So Real - Songs From Jeff Buckley":


'Last Goodbye' (Grace)
'Lover You Should Have Come Over' (Grace)
'Forget Her' (Grace Legacy Edition)
'Eternal Life' (Road Version)
'Dream Brother' (Alternate Take) (Grace Legacy Edition)
'The Sky Is A Landfill' (Sketches)
'Everybody Here Wants You' (Sketches)
'So Real' (Live and Acoustic In Japan)
'Mojo Pin' (Live at Sin-e)
'Vancouver' (Sketches)
'Je N'en Connais Pas La Fin' (Live at Sin-e)
'Grace' (Grace)
'Hallelujah' (Grace)
'I Know It's Over'

POLECANE RADIA