Jacek Kaczmarski - Scena to dziwna 1980 - 2001: rzecz bezkonkurencyjna

11.12.2008 08:57
okładka wydawnictwa

okładka wydawnictwa (okładka wydawnictwa)

Poeta, bard. Człowiek legenda. Jacek Kaczmarski zwykł swoje nowe programy przedstawiać jesienią. Dlatego więc pięciopłytowy album DVD artysty, ikony opozycji, dociera do nas właśnie teraz. Płyta bezkonkurencyjna.

Jacek Kaczmarski "Scena to dziwna 1980 - 2001", Metal Mind Production

Najciekawiej wypada w tym pięciopaku krążek otwierający zestaw, zatytułowany "Rarytasy". Składają się nań bodaj najcenniejsze z udostępnionych nagrań, wśród których znalazły się materiały pochodzące sprzed 13 grudnia 1981 r. "Obława" z 1980 r.; cztery utwory z programu "Ciąg dalszy nastąpi" z 1981 r.: "Somosierra", "Bal u Pana Boga", "Rzeź niewiniątek" i "Powrót". Jest też "Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego" - opolska rejestracja z 1981 r. Mamy tu paryski koncert u księży Pallotynów (1988) oraz kilka nagrań z drugiej połowy lat 90. Dysk drugi z podtytułem "Live '90" to głównie nagranie krakowskiego koncertu z 17 maja 1990 r. oraz bonusy: reportaż z występu artysty w Sali Kongresowej. "Wojna postu z karnawałem" (trzecia płyta), to koncert z Filharmonii Narodowej w Warszawie (19 listopada 1992 r.), dodatkowo dopełniony czterema brakującymi kompozycje z tego programu. Mamy tu również fragment z programu "Sarmatia".

Szukamy Stajenki" (dysk nr 4) to dwa materiały (cykl pastorałek, wykonywanych w Górze Kalwarii, jesienią i zimą 1993 r.), a także dwa z odcinków telewizyjnego programu "Powrót Bardów". Box wieńczy płyta "Dwie Skały", na którą składa się zapis trzech recitali Kaczmarskiego (koncert w ramach olsztyńskiego festiwalu "Śpiewajmy poezję" z 1997 r.; recital z fragmentami programu "Dwie Skały" z warszawskiej Harendy (jesień 2000 r.) oraz dwie piosenki z programu "Mimochodem" nagrane w czasie z 37. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie: "Legenda o miłości" i "Przypowieść na własne 44. Urodziny". Dysk ten uzupełnia telewizyjny reportaż "Wieczór Trzech Bardów", okraszony fragmentami nagrań z ostatniego wspólnego koncertu tria Kaczmarski/Gintrowski/Łapiński z 1999 r.

Źródło: Piotr Iwicki/ Gazeta Wyborcza

POLECANE RADIA