Przystanek Woodstock 2008 wystartował

01.08.2008 11:39
13. Przystanek Woodstock

13. Przystanek Woodstock (Fot. Przemek Jendroska / AG)

Największy polski festiwal muzyczny wystartował! Przez najbliższe trzy dni ponad 150 tys. ludzi będzie się bawiło w Kostrzynie nad Odrą na Przystanku Woodstock. Sprawdźcie u nas, jakie koncerty możecie zobaczyć na Woodstocku, przeczytajcie też co o festiwalu i możliwości swobodnego wypowiadania prawdy na scenie mówią artyści, którzy wystąpią na festiwalu.

Piątek, 1 sierpnia

Duża scena, od godz. 15

Daab
Panteon Rococo (Meksyk)
Lipali
Tribe After Tribe (RPA)
Świetliki
Lao Che
Karbido
Kreator (Niemcy)

Scena folkowa, od godz. 16.45

Żywiołak
Ahimsa
Rajlender
Drymba Da Dzyga (Ukraina)
Puste Biuro
Rzepczyno Folk Band
Kapela Pieczarków
Polkaholix (Niemcy)

Tomasz Lipnicki z zespołu Lipali

Moim zdaniem konieczne jest wyrażanie niezgody, wskazywanie tego, co mi się nie podoba, co mnie denerwuje. Robię to na wszystkie dostępne mi sposoby. Piosenki są dla mnie naturalną drogą komunikowania się z ludźmi, więc moja potrzeba mówienia o tym, co mnie boli, objawia się właśnie w takiej formie. Muzyka jest dla mnie ważnym medium służącym do mówienia o świecie; pokazywania, jak funkcjonują mechanizmy władzy i rynku. I jeszcze jedna ważna sprawa: zagubienie. To stan, który odczuwa wielu ludzi. Staram się mówić, staram się powtarzać, może nawet do znudzenia, że zawsze można znaleźć kogoś innego, jakąś pokrewną duszę, z którą o wiele łatwiej jest radzić sobie ze światem.
Sobota, 2 sierpnia

Duża scena, od godz. 16

Thee Flanders (Niemcy)
Good Vibe Styla (Włochy)
Cinkusi (Chorwacja)
MTM i 7 Tenorów z maestro Wiesławem Ochmanem (piosenki Jana Kiepury)
Męska Muzyka
Anuradha Pal's Recharge - World Music Fusion Group
Vader
Closterkeller

Scena folkowa, od godz. 16.45

The Folk Band
Laureat OTV i Fabryki Zespołów
Pietuchy (Rosja)
Atmasfera (Ukraina)
Ratatam
Carrantuohill & Goście
Witek Łukaszewski Project

Anja Orthodox z zespołu Closterkeller
Przez kilka lat byłam radną Warszawy, teoretycznie bezpartyjną, choć świadomie związałam się z lewą stroną sceny politycznej. Wypowiadałam się na temat wolności, tolerancji i równości światopoglądowej, deklarowałam się wyraźnie jako ateistka. Zawsze oburzało mnie, że wiele kwestii, które powinny zostać prywatnymi sprawami każdego człowieka, staje się w tym chorym kraju tematem debat politycznych. Jestem zaangażowana społecznie jako osoba prywatna, ale jako artystkę te sprawy mnie nie interesują. Staram się, żeby moje teksty miały raczej charakter poetycki niż polityczny. Kiedy stanę na scenie przed publicznością Przystanku Woodstock, chcę jej dostarczyć wrażeń artystycznych.

Fundamentem tej imprezy jest przecież wyraźne zdystansowanie się od spraw politycznych, od bieżących sporów i problemów. Główne hasło Przystanku brzmi wszak: "Miłość! Przyjaźń! Muzyka!". To dobry pomysł. Tu nie ma miejsca na ideologię. I publiczność może być pewna, że ode mnie jej nie dostanie.
Niedziela, 3 sierpnia

Duża scena, od godz. 18

Acid Drinkers - laureat Złotego Bączka
Clawfinger (Szwecja)
The Stranglers (Wielka Brytania)

Hubert Dobaczewski "Spięty", gitarzysta, wokalista i autor tekstów zespołu Lao Che

Mam wrażenie, że słuchacze łakną prawdy. To jest wyzwanie dla artysty - trzeba być prawdziwym, wkładać całe serce w to, co się robi. Ale nagroda jest warta całego zaangażowania - ludzie potrafią zauważyć szczerość i żarliwość, odróżnić ją od chęci zarabiania pieniędzy i zdobywania sławy. Najłatwiej byłoby powiedzieć, że dziś, kiedy jest internet i tysiące metod propagowania idei, przekaz muzyczny nie ma już wielkiego znaczenia. Ale jestem przekonany, że to nieprawda. Niczego nie da się porównać ze staniem na scenie i mówieniem tego, co wypływa z serca: tego, co czujesz, co wiesz, co przeżyłeś. Tego doświadczenia w żaden sposób nie można porównywać z czytaniem internetowego blogu.

Zobacz też:

* Przystanek Woodstock 2008 tuż tuż!

* Tak było na Woodstocku rok temu

źródło: wyborcza.pl/ Przemysław Gulda

 

POLECANE RADIA