Czesław Śpiewa: moja muzyka łączy rodziny [wywiad]

05.06.2008 11:10
Czesław Śpiewa

Czesław Śpiewa (Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / AG)

Czesław Śpiewa i "Maszynka do świerkania" podbijają Polskę. Gdy spotkaliśmy się z twórcą projektu, Czesławem Mozilem, nasza rozmowa zaczęła się od opowieści o tym, jak pewna dziennikarka przeprowadziła z nim wywiad, a następnie opublikowała go bez autoryzacji, wypisując wiele nieciekawych historii. Połowy z tych zdań w ogóle nie powiedziałem, powtarzał. Nie był to najlepszy początek, jednak dalej było już znacznie lepiej. Obiecujemy, że u nas tylko prawda na temat nowej gwiazdy polskiej sceny muzycznej.

 

Czesław Śpiewa dla niektórych pojawił się niespodziewanie - jego utwór "Maszynka do świerkania" najpierw podbił internet, a następnie radio - na YouTube obejrzało go ponad pół miliona osób, dotarł do pierwszego miejsca listy przebojów Trójki. Nic dziwnego, że płyta "Debiut" uzyskała już status złotej - bez wielkiej kampanii promocyjnej, bez wsparcia wytwórni fonograficznej należącej do majorsów (ukazała się nakładem Mystic Production).

 

 

Co urzekło słuchaczy? Być może urokliwa melodia, proste, nieco zakręcone słowa i pełna naturalność wykonawcy, czyli Czesława Mozila - Polaka, który przez wiele lat mieszkał w Danii. Wspomnieliśmy już, że nie dla wszystkich jest postacią zupełnie nową na polskiej scenie. Zanim pojawił się Czesław Śpiewa, mogliśmy go słuchać dzięki projektowi Tesco Value. To w trakcie koncertów z tym składem poznał Michała Zabłockiego, który podpowiedział mu, że teksty mogą napisać internauci:

 

 

 

 

 

 

 

Czasy, gdy Czesław grywał dla 20 - 30 osób już minęły - w tej chwili dostaje mnóstwo propozycji z całej Polski. Na jego koncerty przychodzą całe rodziny:

 

 

 

 

 

 

21 czerwca Czesław Śpiewa wystąpi w jednym z najpopularniejszych klubów koncertowych - warszawskiej Stodole. Zapewnił nas, że nawet w tak dużej sali postara się stworzyć kameralną atmosferę:

 

 

 

 

 

 

 

Choć od wydania wspomnianego "Debiutu" minęło naprawdę niewiele czasu, Czesław ma już bardzo konkretne pomysły na kolejną płytę:

 

 

 

 

 

 

A co z jego planami festiwalowymi i wakacyjnymi?

 

 

 

 

 

 

 

 

Czesław Śpiewa ma fanów wśród polskich muzyków - m.in. Kasię Nosowską i Nergala z Behemotha, o czym możecie przekonać się tutaj . W trakcie naszej rozmowy okazało się, że należy do nich również Budyń z Pogodna. Co chciałby z nim zrobić Czesław, gdy już przeprowadzi się na stałe do Polski?

 

 

 

 

Na koniec przypominamy "Maszynkę do świerkania" i zapraszamy na nadchodzące koncerty projektu Czesław Śpiewa:

 

 

 

 

 

 

6 czerwca, 20:00 - Rozchulantyna, KROTOSZYN


7 czerwca, 20:00 - Ucho, GDYNIA


8 czerwca, 20:00 - Piwnica Pod Aniołem, TORUŃ


9 czerwca, 20:00 - Łódź Kaliska, ŁÓDŹ


10 czerwca, 20:00 - Opera, BYDGOSZCZ


19 czerwca, 20:00 - Mega Club, KATOWICE


20 czerwca, 20:00 - Agrafka, ZGIERZ


21 czerwca, 20:00 - Stodoła, WARSZAWA


22 czerwca, 20:00 - Kawon, ZIELONA GÓRA


23 czerwca, 20:00 - Can Can, SZCZECIN

 

 

KR

 

POLECANE RADIA