Muariolanza - Po drugiej stronie Przemszy: koncerty i nowa płyta

kasiaro
31.03.2008 13:34
Muariolanza

Muariolanza (Muariolanza, fot.Marta Strzoda)

7 kwietnia 2008 ukaże się druga płyta Muariolanzy. "Po drugiej stronie Przemszy" został nagrany w zaledwie pięć godzin i jest wybuchową mieszanką ambientu, jazzu, funku, rocka i psychodelii. Zespół rusza również w trasę koncertową.

 

"Po drugiej stronie Przemszy" to druga płyta ambient - jazzowej Muariolanzy, ale tak naprawdę pierwszy wspólny album zespołu. Nagrał ją w jeden dzień, podczas pięciogodzinnej sesji - mało który zespół na świecie może pochwalić się takim wynikiem. Połowa z sześciu piosenek (tytułowa, "Lemur Muariolanza" i "Pogoria") wyimprowizowała się na miejscu. Pozostałe ("Orient Express", "Hajlander" i "Septymon") to kompozycje gitarzysty Mariusza Orzełowskiego, założyciela Muariolanzy i twórcy jej pierwszego albumu "Muarioland" z 2006 r. Nowy album to dzieło wspólne, nagrane w warunkach "na żywo ale w studiu" - prawdziwy obraz zespołu. To muzyka żywa, pełna przestrzeni i pasji.

 

 

 

 

Muarilanza - Orient Express

 

 

Płyta zawiera nie tylko krążek z muzyką, ale też grę planszową "Muariolanza gra" (autorem okładki i projektu graficznego gry jest Paweł Garwol, plastyk wyróżniony m.in. na biennale Bielska Jesień 2005). Miejsce gry to Bór, mistyczne osiedle, na którym przed laty powstała Muariolanza i gdzie do dziś mieści się jej baza. Fabuła gry osnuta jest na tekstach Marcina Babko, w zespole odpowiedzialnego za treść i efekty specjalne. Teksty są integralną częścią albumu i tworzą swoisty zbiór poezji, również zatytułowany "Po drugiej stronie Przemszy" (sześć z nich znalazło się w piosenkach z płyty). Kilka z tych tekstów zamieścił pod koniec 2007 r. kwartalnik literacki "FA-art" (nr 3 / 2007), jedno z najlepszych polskich pism o literaturze współczesnej.

 

 


Album można odbierać na co najmniej trzech poziomach: to muzyka, słowa i gra planszowa. Warto wejść w magiczny świat "Po drugiej stronie Przemszy" - premiera 7 kwietnia 2008 (wyd. W Moich Oczach).

 

Płytę promują teledyski do piosenek "Lemur Muariolanza" i "Orient Express" (autorem jest Zyla, wizualizator koncertów zespołu). Do teledysków trafiły skrócone wersje utworów, pełnych można posłuchać na płycie.

 

 

 

 

Muariolanza - Lemur Muariolanza

 Trzy dni po oficjalnej premierze płyty zespół rusza w promocyjną trasę koncertową:


10 kwietnia: Wrocław - Rura


11 kwietnia: Częstochowa - Paradox


12 kwietnia: Sucha Beskidzka - Cofeina


13 kwietnia: Katowice - Hipnoza25 kwietnia: Warszawa - Akwarium10 maja: Mysłowice - Rynek (+ Sidney Polak)


16 maja: Chorzów - MDK Batory (+ Pustki)


19 maja: Katowice - Rialto (Festiwal Filmów Kultowych)

 

 

źródło: mat.prasowe

 

Więcej o:

POLECANE RADIA