Druga edycja Francophonic Festival już w marcu

kasiaro
07.02.2008 11:58
Sayag Jazz Machine

Sayag Jazz Machine (Sayag Jazz Machine, fot.mat.promocyjne)

Francophonic to festiwal poświęcony twórczości francuskiej i frankofońskiej w dziedzinie muzyki i kina. W ramach imprezy, która rusza 6 marca, zobaczymy w Polsce koncerty m.in. Nouvelle Vague, Sayag Jazz Machine, Gong-Gong, Nosfell i Naast.

 

 

W roku 2007 w Polsce wystąpili na Francophonic Festival tacy artyści, jak Yann Tiersen, Emilie Simon czy Mamani Keita. W festiwalowych imprezach wzięło udział około 10 000 osób. W tym roku program będzie zawierał różnorodne propozycje muzyczne. Gatunki pop, rock, elektro, muzyka afrykańska i chanson mniej więcej określają przestrzeń muzyczną, w jakiej poruszają się francuscy muzycy, którzy odwiedzą Polskę z okazji drugiej edycji festiwalu.

 

 


Po długiej światowej trasie dwa pierwsze w naszym kraju koncerty (14 marca, Poznań - CK Zamek i 15 marca, Warszawa - klub Palladium) zagra zespół Nouvelle Vague udowadniając, że brytyjskie piosenki we francuskim wykonaniu mogą mieć coś niepowtarzalnego. Z zespołem związane są prawdziwe gwiazdy francuskiej sceny jak Camille, czy Gerald Toto, który po koncertach z Nouvelle Vague pojedzie w letnią trasę z Richardem Bona i Lokua Kanza. Podczas festiwalu zagra również Sayag Jazz Machine, odkrycie 2006 roku. Po ostatnio wydanej płycie, jazzowo-drum and bassowy kolektyw zagra trzy koncerty: 13 marca we Wrocławiu (ODA Firlej), 14 marca w Warszawie (klub Stodoła) i 15 marca w Gdyni (klub Ucho). Będą to spektakle audiowizualne, podczas których Sayagów będzie supportowało kolejne zjawisko nowoczesnej francuskiej muzyki, Gong-Gong - dwóch muzyków i dwóch wizualistów z prestiżowego labelu FCom. We współpracy z TR Warszawa do Polski przyjedzie po raz pierwszy alternatywny artysta Nosfell. Mieszając różne gatunki muzyczne nadaje osobistym przeżyciom teatralną formę. Koncert-performance Nosfella odbędzie się w Szczecinie (Teatr Kana), Wrocławiu (ODA Firlej) i Warszawie (Teatr Rozmaitości) - 14, 15 i 16 marca. Natomiast zespół Naast, przedstawiciel młodej paryskiej sceny rockowej 10 marca w warszawskim Hard Rock Cafe udowodni, że można grać mocną, gitarową muzykę śpiewając po francusku. Dla wielbicieli sztuki filmowej przygotowaliśmy pierwszy Festiwal filmów z Quebecu, który odbędzie się w dniach 6-9 marca w Warszawie (Kino Muranów), dzięki współpracy z Ambasadą Kanady. Obok filmów kanadyjskich pokazane zostaną także produkcje z Luksemburga i Belgii.

 

 


9 koncertów, 5 różnych artystów (Nouvelle Vague, Sayag Jazz Machinem Gong-Gong, Nosfell, Naast) i Festiwal filmów z Quebecu, stanowią pierwszą część programu Francophonic 2008. Już za tydzień zapowiemy kolejnych artystów afrykańskich, francuskich oraz wielką polską niespodziankę. Ducha festiwalu Francophonic można już było poczuć 3 lutego, na koncertach Kapeli Ze Wsi Warszawa i afrykańskiego Ba Cissoko w TR Warszawa i 4 w Gdyńskim Uchu.

 

 

Więcej informacji o festiwalu znajdziecie na www.francophonic.pl

 

 

źródło: mat.prasowe

POLECANE RADIA